Trwa ładowanie...

Tenisiści na wózkach przyjadą zmierzyć się na Wrocław Cup 2014

Już we wtorek rozpocznie się XII Międzynarodowy Turniej Tenisa na Wózkach „Wrocław Cup 2014”. Do Wrocławia przyjedzie 60 zawodników z 13 krajów.

Share
Tenisiści na wózkach przyjadą zmierzyć się na Wrocław Cup 2014
Źródło: materiały organizatora
d2daqt8

W tym roku po raz dwunasty zjedzie do Wrocławia czołówka światowego tenisa na wózkach. Wrocław Cup jest jednym z turniejów dla osób niepełnosprawnych, jakie odbywają się pod patronatem Międzynarodowej Federacji Tenisa.

Pomysł na stworzenie zawodów dla niepełnosprawnych tenisistów narodził się w latach 90. w głowach czterech przyjaciół – Jacka Wierdaka, Dariusza Sycza, Ryszarda Kwietnia i Grzegorza Offmana. – W roku 1995 zaczynaliśmy od pojedynczych meczów tenisowych, ale był to ogromny problem. Nie tyle dla samych graczy, co właścicieli kortów, którzy byli przeświadczeni, że wózki zniszczą nawierzchnię placu gry – wspomina Jacek Wierdak, prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Sportowców Niepełnosprawnych „Aktywni”, organizatora turnieju.

Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miasta Wrocławia, zaznaczył, że impreza z roku na rok podwyższa swój poziom, a organizatorzy stawiają sobie ambitne cele. W tym roku przyjedzie do Wrocławia 60 zawodników z 13 krajów świata. Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet pojawią się tenisiści ze światowej czołówki.

d2daqt8

- Swój udział w turnieju potwierdził już ubiegłoroczny zwycięzca, Adam Kellerman z Australii, obecnie sklasyfikowany na 13. miejscu w światowym rankingu tenisistów na wózkach. Bliski przyjazdu był także triumfator z 2012 roku, Tom Egbernik, jednak w ostatniej chwili przytrafiła mu się kontuzja – mówi Monika Nowak, dyrektor turnieju – Każdy mecz będzie na pewno bardzo zacięty, niezależnie, czy będzie to ćwierćfinał, czy półfinał – dodaje.

Losowanie par w grze singlowej oraz deblowej odbędzie się w poniedziałek o godzinie 20. Pierwsze mecze rozpoczną się we wtorek o godzinie 10. w Centrum Tenisowym Redeco przy al. Hallera we Wrocławiu. Finał gry podwójnej kobiet oraz mężczyzn i finał gry singlowej kobiet odbędzie się w piątek, 15 sierpnia, zaś dzień później, o godzinie 11., turniej zakończy finał singla mężczyzn. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny.

W trakcie trwania Wrocław Cup odbędzie się także wewnętrzny turniej integracyjny im. Grzegorza Offmana, jednego z pomysłodawców wrocławskich zawodów w tenisie na wózkach i wieloletniego dyrektora turnieju Wrocław Cup. Będzie to druga edycja tego wydarzenia, upamiętniającego zmarłego przed dwoma laty „wózkersa” i sportowca.

Sponsorem głównym turnieju jest Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A., który od wielu lat angażuje się we wspieranie sportu niepełnosprawnych. Wielu pracowników firmy weźmie udział w zbliżającym się turnieju, m.in. Agnieszka Wysocka, zwyciężczyni zawodów w grze pojedynczej oraz podwójnej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

d2daqt8

Podziel się opinią

Share
d2daqt8
d2daqt8
Więcej tematów