PolskaTelewizja pod specjalnym nadzorem

Telewizja pod specjalnym nadzorem

Szef komisji śledczej badającej sprawę Rywina Tomasz Nałęcz (UP) zaapelował do KRRiT, aby monitorowała relacje telewizji publicznej o pracach komisji i czuwała nad tym, aby opinia publiczna była jak najrzetelniej informowana.

18.03.2003 17:06

"Myślę, że pod takim apelem możemy się wszyscy jednomyślnie podpisać" - powiedział Nałęcz.

Jan Rokita (PO) uważa, że KRRiT powinna zagwarantować bezstronność relacji telewizji publicznej o sprawie Rywina. Jego zdaniem, "obowiązkiem komisji jest zażądanie od KRRiT zagwarantowania - po ustąpieniu Bolesława Sulika z nadzoru nad tymi programami - bezstronności relacji telewizji publicznej o stanie rozwoju afery Rywina w warunkach - jak mówił - kiedy prezes TVP Robert Kwiatkowski nadal odmawia zawieszenia się w telewizji".

Również wiceszef komisji Bogdan Lewandowski (SLD) uważa, że apel o zawieszenie prezesa Kwiatkowskiego w pełnieniu funkcji był trafny._ "Jeszcze raz wyrażam żal, że ten apel nie spotkał się z właściwym odzewem"_ - powiedział poseł Sojuszu.

Nałęcz podkreślił, że apel komisji dotyczący zawieszenia pełnienia funkcji przez Kwiatkowskiego jest ciągle aktualny, choć jak dodał, "adresat nie reaguje".

"Kwestia subiektywnego, bardzo subiektywnego, żeby nie powiedzieć nierzetelnego relacjonowania naszych obrad ma już pewną historię. Przyznała to sama telewizja m.in. przez wycofanie się prezesa Kwiatkowskiego z nadzorowania programów informacyjnych" - powiedział szef komisji.

Jego zdaniem, "tam gdzie w grę wchodzi streszczenie siedmio- czy ośmiogodzinnych obrad w kilkudziesięciu sekundach, tam się zaczyna problem, nie zawsze związany z jakimś świadomym przekłamaniem". "Dla dziennikarza coś może być ważniejsze niż dla posła czy całej komisji" - dodał Nałęcz.

Zbigniew Ziobro (PiS) przedstawił zastrzeżenia do relacjonowania w "Wiadomościach" zeznań Jerzego Urbana przed komisją. "Komisja nie powinna zostawać obojętna wobec tego rodzaju faktów, których nie można inaczej nazwać, jak manipulacją" - powiedział Ziobro. Dodał, że tą sprawą powinna zająć się KRRiT.

Według niego, Krajowa Rada powinna się zająć kwestią monitorowania prawidłowości działań programów informacyjnych TVP. "Przełożonym (w telewizji publicznej) jest prezes Kwiatkowski będący jednym z ważnych świadków w tej sprawie, mogący być zainteresowany w sposobie relacjonowania spraw ustalanych w trakcie przesłuchań" - dodał. (mp)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)