Trwa ładowanie...
29-08-2006 13:35

Telewizja nie sprzyja pamięci

Wyłączenie telewizora, rozwiązywanie krzyżówek i jedzenie dużej ilości ryb może być kluczem do lepszej pamięci - wynika z australijskiego badania internetowego National Memory Test (Narodowy Test Pamięci).

Telewizja nie sprzyja pamięciŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d3f66ny
d3f66ny

Badaniami objęto niemal 30 tys. osób w ramach tygodnia nauki w Australii. Prowadzący testy sprawdzali, jak internauci radzą sobie z zapamiętaniem listy zakupów, przypominaniem imion, twarzy i zawodów, przywoływaniem wspomnień czy znajdowaniem różnic pomiędzy zdjęciami.

Uczestników badania poproszono też o wypełnienie kwestionariusza na temat różnych nawyków, np. picia alkoholu, oglądania telewizji i czytania.

Okazało się, że najważniejszym czynnikiem decydującym o wyniku było oglądanie telewizji. Internauci, którzy przyznali się do oglądania TV mniej niż godzinę dziennie, lepiej niż telemaniacy poradzili sobie we wszystkich zadaniach związanych z pamięcią.

Na gorsze wyniki testu pamięci wpływało też codzienne picie większych ilości alkoholu, stwierdzono również związek dobrej pamięci z czytaniem powieści.

d3f66ny

Osoby wypełniające krzyżówki lepiej wypadały w zapamiętaniu listy zakupów i przypominaniu sobie imion, a jadanie ryb raz w tygodniu poprawiało zdolność do pamiętania listy zakupów - wynika z badania.

Kobiety i mężczyźni mieli takie same wyniki we wszystkich zadaniach.

Ważne dla pamięci są szeroko pojmowane zdrowie - fizyczne i psychiczne, dieta oraz aktywny styl życia - podkreśliła jedna z prowadzących badanie, neuropsycholog z uniwersytetu w australijskim stanie Queensland, Nancy Pachana.

Ekspert podkreśliła, że pamięci służy aktywność umysłowa. Telewizja nie jest zupełnie zła, ale zabiera czas, który można by poświęcić na robienie czegoś wymagającego od mózgu nieco większego wysiłku. (...) TV może być bierną czynnością, podczas gdy czytanie wymaga aktywności, co jest o wiele lepsze - wyjaśniła.

Naukowcy zastrzegli, że test sygnalizuje pewne prawidłowości na temat pamięci ludzi, jednak z badaniem internetowym zawsze wiąże się ryzyko niesolidnego lub nieuczciwego podejścia jego uczestników.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj