Polska"Telefon bezpieczeństwa" dla zagranicznych turystów

"Telefon bezpieczeństwa" dla zagranicznych turystów

Na numer "telefonu
bezpieczeństwa" dla zagranicznych turystów, uruchomionego przez
policję i Polską Organizację Turystyczną, codziennie dzwoni kilka,
kilkanaście osób. W wakacje z pewnością będzie ich więcej.

Zagraniczni turyści przebywający w Polsce w razie problemów związanych przede wszystkim z przestępczością i bezpieczeństwem mogą dzwonić - jak wszyscy - na numery alarmowe (997 lub 112 z telefonu komórkowego), a od 2 czerwca także na bezpłatny numer 0-800-200-300 z aparatów stacjonarnych i na +48 608-599-999 z telefonu komórkowego (połączenie płatne).

Uruchomione w czerwcu połączenia czynne są przez siedem dni w tygodniu w godzinach 8-20. Będzie można z nich korzystać do 2 października. Przy słuchawce dyżurują osoby znające kilka języków. Rzeczniczka Komendanta Głównego Policji Alicja Hytrek powiedziała PAP w poniedziałek, że uruchomienie "telefonu bezpieczeństwa" to wynik porozumienia podpisanego przez KGP i Polską Organizację Turystyczną.

Wioletta Leska - pełniąca w poniedziałek dyżur przy tym telefonie - poinformowała, że obecnie informacje udzielane są w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Od lipca dojdzie język francuski. Codziennie dzwoni kilka, kilkanaście osób. Z pewnością, gdy sezon wakacyjny będzie w pełni, telefonów też będzie więcej - dodała.

W ten sposób można zgłosić np. zawiadomienie o przestępstwie, zagubienie dokumentów czy też uzyskać pomoc, kiedy turysta zabłądzi w naszym kraju, bądź zepsuje mu się auto. Do tego wszelkie inne sprawy: wypadki drogowe, kolizje itp. Jest także możliwość powiadomienia za naszym pośrednictwem danej ambasady - powiedziała Leska.

Poinformowała ona, że dzwonią do nich także policjanci z komisariatów w całym kraju, do których zgłaszają się osoby z zagranicy. Dyżurujący przy telefonie służy wtedy jako tłumacz.

Te telefony mają pomóc obcokrajowcom w bezpiecznym wypoczynku i podróży oraz ułatwić kontakt z policją. Bywa, że dyżurny w policji czekający na zgłoszenie pod numerami alarmowymi nie zna języka obcego - wyjaśnił rzecznik komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli (Lubuskie) Andrzej Kostka.

Magdalena Krucz z Polskiej Organizacji Turystycznej powiedziała, że kilkanaście tysięcy ulotek informujących o "telefonach bezpieczeństwa" trafi na wszystkie przejścia graniczne i lotniska w kraju. Ulotki będą również dostępne za granicą - w trzynastu naszych punktach informacji turystycznej oraz polskich placówkach dyplomatycznych - dodała.

Komenda Powiatowa Policji z Nowej Soli przygotowała ponad tysiąc własnych, podobnych ulotek dla cudzoziemców, z informacjami w kilku językach. Będą dostępne w hotelach, zajazdach, ośrodkach wypoczynkowych i innych miejscach w powiecie, odwiedzanych przez gości z zagranicy, ale i z Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)