Trwa ładowanie...
d47cq9r
IAR

Teksas pójdzie w ślady Szkocji? Niektórym marzy się niepodległość

Szkockie referendum niepodległościowe wykorzystywane jest do popularyzacji akcji, której celem jest odłączenie Teksasu od USA. Takiego rozwiązania domaga się popularny w tym regionie Amerykański Ruch Nacjonalistyczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykańska flaga
Amerykańska flaga (AFP, Fot: Jonathan Ferrey/Getty Images)
d47cq9r

Prezydent tej organizacji Daniel Miller podkreśla, że Szkocja jest znakomitym przykładem dla mieszkańców Teksasu, drugiego największego stanu USA. Słynie on z produkcji ropy oraz hodowli bydła. Miller twierdzi, że po uzyskaniu niepodległości region ten stałby się 12 światową gospodarką, większą od takich państw jak Meksyk i Hiszpania. Intensywną kampanię na ten temat prowadzi już od 1990 roku. Teraz, ze względu na wydarzenia w Wielkiej Brytanii, stało się o niej głośno w amerykańskich mediach.

Według podawanych przez teksański Ruch Nacjonalistyczny danych 20 procent z 27 milionów mieszkańców tego regionu jest tak niezadowolonych z rządów prezydenta Baracka Obamy, że popiera secesję. Jednak według badań agencji Public Policy Polling, aż 67 procent było przeciwnych takiemu rozwiązaniu. W przeszłości już kilka innych stanów, np. w Kolorado, próbowało odłączyć się od Stanów Zjednoczonych, miało to jednak raczej charakter propagandowy.

d47cq9r

Podziel się opinią

Share
d47cq9r
d47cq9r
Więcej tematów