PolskaTego na polskich uczelniach jeszcze nie było

Tego na polskich uczelniach jeszcze nie było

Zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, agrochemia i mediteranistyka poświęcona kulturze krajów Morza Śródziemnego - takie m.in. kierunki studiów po raz pierwszy od października 2010 r. pojawią się na polskich uczelniach.

Aviation Management, czyli zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, od nowego roku akademickiego wprowadza jako jedyna w Polsce i czwarta w Europie Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia, które będą się odbywać w języku angielskim, poprowadzą międzynarodowi praktycy z branży lotniczej.

Absolwenci będą mogli znaleźć pracę na rynku lotniczym w Polsce i na świecie, np. na lotniskach w różnych działach, w firmach, które czarterują samoloty lub zajmują się przewozem lotniczym towarów. Specjalność ta będzie realizowana na kierunku ekonomia, na studiach licencjackich. Uczelnia przyjmie 50 studentów. Koszt nauki na elitarnej specjalności pokryją w całości: Unia Europejska i budżet państwa.

Uniwersytet Gdański w roku akademickim 2010/2011 uruchomi osiem nowych kierunków studiów. Będą to m.in. etnologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, pedagogika specjalna, religioznawstwo i wiedza o teatrze.

Wśród najciekawszych kierunków uczelnia wymienia m.in. bioinformatykę oraz agrochemię, która będzie prowadzona wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Śniadeckich w Bydgoszczy. Uczelnia podkreśla, że studiów na podobnym kierunku nie oferuje żadna inna z polskich szkół wyższych. Studia mają przygotowywać do pracy w zakładach produkujących substancje i preparaty chemiczne dla rolnictwa, laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych specjalizujących się w agrochemii oraz instytucjach administracji rządowej i samorządowej.

Mediteranistyka, czyli interdyscyplinarna gałąź wiedzy o rejonie Morza Śródziemnego, jego krajach, narodach, kulturach, religiach, historii i współczesności - to nowy kierunek studiów licencjackich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Studenci będą poznawać historię i kulturę starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnej Grecji i Rzymu. W programie studiów jest m.in. historia filozofii z elementami filozofii żydowskiej i arabskiej, historia i natura judaizmu, prawo moralne w kulturach i religiach Śródziemnomorza, współczesne ruchy muzułmańskie.

Studia obejmują też psychologię dialogu i mediacji, problemy polityczne w krajach śródziemnomorskich oraz podstawy organizacji turystyki pielgrzymkowej. Studenci uczyć się będą dwóch języków obcych, które wybiorą spośród: hebrajskiego, arabskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Absolwenci mediteranistyki będą mogli szukać zatrudnienia w instytucjach i organizacjach prowadzących kontakty międzynarodowe, międzykulturowe lub międzyreligijne, ale także w firmach współpracujących lub handlujących z krajami śródziemnomorskimi czy w biurach podróży.

Uniwersytet Warszawski w nowym roku akademickim postawił na filozofię w języku angielskim (Philosophy of Being, Cognition and Value). Filozofia, jak żadna inna dyscyplina akademicka, rozwija sprawności intelektualne studenta - przekonują twórcy tego kierunku z Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Zajęcia, uwzględniające w szczególności filozofię analityczną i znaną na świecie tradycję Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, mają uczyć kultury myślenia - ważnej zarówno w nauce, jak i w życiu publicznym. Ponadto UW zachęca do nowego kierunku: nauki o rodzinie. Wiedza przekazywana na zajęciach obejmie zagadnienia małżeństwa i rodziny oraz z obszaru nauk: psychologiczno-pedagogicznych, socjologiczno-prawnych, biomedycznych i filozoficznych. Po tym kierunku absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. pracownika socjalnego, pracownika poradni małżeńskich i rodzinnych, pracownika wymiaru sprawiedliwości, a także nauczyciela w zakresie przygotowania dzieci i młodzieży do życia małżeńskiego i rodzinnego.

W Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim wśród nowych specjalności znalazła się m.in. krytyka literacka (studia drugiego stopnia), którą zaoferował Wydział Polonistyki UJ. W ciągu czterech semestrów studenci poznają podstawowe gatunki krytyczne oraz historię nowoczesnej polskiej krytyki literackiej. Uczą się, jak funkcjonują instytucje kulturalne oraz czasopisma, przede wszystkim te zajmujące się krytyką literacką i artystyczną. Studia te przygotowują do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, instytucjach kulturalnych.

Na Uniwersytecie Wrocławskim nowym kierunkiem jest dyplomacja europejska. W programie studiów znalazły się zagadnienia z różnych dziedzin, od elementów prawa, poprzez nauki polityczne, społeczne, ekonomiczne, kulturalne i kompetencje językowe. Dla wszystkich tych kwestii wspólną klamrę stanowią zagadnienia dyplomatyczne.

Wśród nowych kierunków, które zaoferował Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, znalazło się m.in. rosjoznawstwo, przygotowujące studenta do pracy w zawodzie analityka rynku wschodniego, doradcy ds. PR i rynku mediów, specjalisty ds. kontaktów z Rosją oraz komentatora tamtejszych wydarzeń. Z kolei kielecka politechnika zachęca młodzież do studiowania nowego kierunku: inżynierii bezpieczeństwa. Absolwent będzie specjalistą w zakresie nowoczesnych systemów transportowych i środków produkcji. Jego umiejętności mają obejmować organizowanie pracy; w przypadku wystąpienia zagrożeń i awarii - organizowanie i prowadzenie działań ratowniczych.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zaoferował osiem nowych kierunków, w tym zarządzanie techniką. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wszechstronną wiedzę z zakresu techniki poprzez znajomość zasad budowy maszyn, systemów eksploatacji, utrzymania i obsługi, procesów technologicznych, w których są wykorzystywane maszyny. Równoległa wiedza z kilku dziedzin naukowych pozwoli mu na samodzielne prowadzenie przedsiębiorstwa projektowego, produkcyjnego, handlowego lub pracę w administracji samorządowej czy szkolnictwie.

Z kolei Politechnika Śląska chce przyciągnąć do siebie nowym i bardzo nietypowym jak na uczelnię techniczną kierunkiem: filologią o trzech specjalnościach: języka angielskiego, francuskiego i włoskiego. W ramach każdej z nich studenci będą mogli wybrać, czy wolą studiować na specjalizacji nauczycielskiej, czy tłumaczeniowej. Mogą tam też zdobyć m.in. uprawnienia do nauczania w szkołach dwujęzycznych. Filologia na politechnice to efekt przejęcia przez nią Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych działającego od 1990 r. w Gliwicach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)