Trwa ładowanie...
08-01-2015 12:11

Tęczowy marsz równości przejdzie ulicami Trójmiasta

30 maja ulicami Trójmiasta przejdzie pierwszy marsz równości organizowany przez środowiska LGTB. Udział w wydarzeniu zadeklarowało już ponad 800 osób.

Share
Tęczowy marsz równości przejdzie ulicami TrójmiastaŹródło: WP.PL
d1hl1br

Parady równości to marsze, które mają uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób homoseksualnych i środowiska LGBT. Imprezy tego typu są od wielu lat organizowane w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Teraz dołączyć do nich ma również Gdańsk.

- Najwyższy czas, aby zorganizować paradę w Gdańsku. Pomorze jest regionem o silnych tradycjach wolnościowych i demokratycznych. Nigdy nie zorganizowano tutaj podobnej imprezy – mówi Wirtualnej Polsce Marta Abramowicz, rzecznik stowarzyszenia Tolerado, organizatora wydarzenia.

Impreza będzie przebiegać pod hasłem „Jesteśmy rodziną”. W ten sposób działacze chcą zwrócić uwagę na fakt, że w każdej rodzinie jest homoseksualista, ale często muszą ukrywać się przed społecznym wykluczeniem. Z drugiej strony, organizatorzy chcą podkreślić problem braku uregulowania prawnego związków partnerskich.

d1hl1br

- Marsz został zaplanowany na 30 maja. Jego trasa jeszcze nie jest ustalona. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich, którzy utożsamiają się z problemami środowisk homoseksualnych. Bez względu na orientację. Celem marszu jest wywołanie publicznej debaty – dodaje Abramowicz.

W rozmowie z Wirtualną Polską Abramowicz przypomina, że taka debata jest potrzebna. Przywołuje przykład sprzed dwóch lat. Wówczas Uniwersytet Gdański wycofał się z organizacji debaty dotyczącej związków partnerskich. Ostatecznie debata się odbyła. Jej przebieg został zakłócony przez kilkudziesięciu młodych ludzi, którzy wykrzykiwali obraźliwe hasła.

Do udziału w wydarzeniu zapraszają między innymi dwie znane krytyczki literackie Kazimiera Szczuka oraz Ewa Graczyk. W dostępnych w internecie filmach przekonują, że „nie ma wolności bez równości”. Akceptacja, szacunek, miejsce w życiu publicznym, wszystko to należy się osobom homoseksualnym na równi z heteroseksualnymi – przekonują aktywistki.

Szczegóły dotyczące marszu dostępne będą dopiero za dwa miesiące. Organizatorzy szacują, że weźmie w nim udział kilkaset osób. Na Facebooku udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 800 osób.

Liczba osób homoseksualnych jest trudna do ustalenia. Badania naukowe twierdzą, że ich liczba waha się od 1 do 7% społeczeństwa.

d1hl1br
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hl1br
d1hl1br
Więcej tematów