PolskaTeczka na tatę-dłużnika

Teczka na tatę-dłużnika

Ojcowie, którzy nie płacą alimentów, będą
ścigani jak dłużnicy, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Rozpracują ich
wywiady alimentacyjne. Będą ich mobilizować do łożenia na dzieci
przymusową pracą, zabraniem prawa jazdy, wpisem do rejestru
dłużników.

W całym kraju referaty świadczeń rodzinnych ostro wzięły się do roboty. Opornym ojcom zakładają teczki. Pracownicy socjalni z miejskich ośrodków pomocy rodzinie robią wywiady: za co pan żyje, na jakim poziomie, czy rzeczywiście nie ma pan na utrzymanie własnych dzieci?

Tak jest w Szczecinie, Poznaniu. Powoli zaczyna się też w Lublinie. Czy ojciec pracuje? Czy ma samochód? Jeśli jest bezrobotny, czy zarejestrował się? Nawet: jakie ma wykształcenie? Bo jeśli tata jest bezrobotny, gmina musi najpierw starać się mu pomóc. Jak nie ma dla niego pracy, prosi o skierowanie go do robót publicznych.

- I to właśnie nasz słaby punkt, uważa Dorota Gąsior, wicedyrektor MOPR w Lublinie. - Czeka nas ponad 2 tys. wywiadów. Co będzie, jeśli większość dłużników będzie bez pracy? Jak ich zaktywizować? Jeśli zamówię tyle miejsc pracy, wzbudzę śmiech.

Joanna Błachowska, kierowniczka referatu świadczeń rodzinnych szczecińskiego urzędu miasta uspokaja, że tych, którzy chcą, a nie mogą pracować, ścigać nie wolno. - Ale gdy okaże się, że tata nie wpuszcza pracownika na wywiad albo pracuje, a nie płaci czy zwyczajnie nie chce mu się pracować, sięgniemy po przewidziane ustawą narzędzia- zapowiada. Wymienia tu zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 209 kk (uporczywe uchylanie się od obowiązku łożenia na bliskich).

- Wolno nam też występować do starostów o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika. Będziemy to robić. A po 12 miesiącach uchylania się mogę wnioskować o wpis do Krajowego Rejestru Dłużników. Nie będzie kredytów, zakupów na raty itp.

Informacje ustalone podczas wywiadu dostanie komornik. Z taką bazą danych powróci do ojca. Będzie już wiedział, co jest rzeczywiście jego majątkiem, co może zająć. Gdyby jednak nic nie udało się ściągnąć z ojca, gminy zamierzają - jak pozwala im ustawa - pozywać o alimenty jego rodziców. Ministerstwo Polityki Społecznej szacuje, że w całym kraju zaliczki, o które teraz występują matki, dostanie ok. 500 tys. z nich. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)