PolskaTeatr przestaje być nieosiągalny dla niepełnosprawnych

Teatr przestaje być nieosiągalny dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni też mogą chodzić do teatru. "Teatr Konsekwentny" w Warszawie, w ramach programu "Usłyszeć Teatr", dostosowuje swoje spektakle do potrzeb widzów niesłyszących. Aldona Machnowska-Góra, wiceprezes Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego wyjaśnia, że jeśli podczas spektaklu dialogi aktorów tłumaczone są na język migowy, widzowie niesłyszący nie mają problemu ze zrozumieniem akcji.

Według Aldony Machnowskiej-Góry, przystosowanie teatru dla potrzeb niepełnosprawnych nie jest trudne. Wystarczy że osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich pomoże się pokonać schody, a osobom niesłyszącym zapewni tłumaczenie na język migowy, a zaczną one regularnie uczestniczyć w spektaklach.

Na przedstawienia teatralne mogą przychodzić też osoby niewidome. Wystarczy że podczas spektaklu lektor wyjaśnia co dzieje się na scenie, a niewidomi słyszą to w słuchawkach. Według Małgorzaty Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, takie spektakle są dla niewidomych bardzo dużym przeżyciem.

Program "Usłyszeć Teatr" realizowany jest od roku przez Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego. Spektakle "Teatru Konsekwentnego" odbywają się w teatrze "Stara Prochownia" w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)