Teatr Nowy będzie nosił imię Kazimierza Dejmka
Teatr Nowy w Łodzi będzie nosił imię Kazimierza Dejmka, zmarłego przed pięcioma laty wybitnego polskiego reżysera teatralnego. Dejmek był współzałożycielem i wieloletnim dyrektorem łódzkiego teatru. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w połowie stycznia 2008 roku - poinformowała rzeczniczka teatru Jolanta Jackowska-Czop.
Uchwałę o nadaniu łódzkiemu Teatrowi Nowemu imienia Kazimierza Dejmka podjęli jednogłośnie łódzcy radni. Kazimierz Dejmek trzykrotnie prowadził Teatr Nowy - w latach 1949-1961, 1975-1980 i w 2002. Jak podkreślono w uchwale, "do dziś najwybitniejsze dokonania tej sceny kojarzone są z nazwiskiem Kazimierza Dejmka".
Reżyser zrealizował tu wiele wybitnych spektakli, m.in. "Łaźnię" Włodzimierza Majakowskiego (1954), "Ciemności kryją ziemię" Jerzego Andrzejewskiego (1957), "Żywot Józefa" Mikołaja Reja (1958), "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego (1959), "Żaby" Arystofanesa (1961) i "Operetkę" Witolda Gombrowicza (1975).
Dokonania Dejmka w dziedzinie teatru są niezwykłe. Niektóre przedstawienia w jego reżyserii wyprzedziły bieg historii - podkreślono w uchwale. W tym roku - 25 listopada - mija 40. rocznica inscenizacji sławnych mickiewiczowskich "Dziadów" Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie, która stała się wydarzeniem historycznym.
Jak poinformowała Jackowska-Czop w Teatrze zawiązał się już komitet organizacyjny uroczystości. W jego skład weszły między innymi aktorka Maria Białobrzeska i historyk teatru prof. Anna Kuligowska - Korzeniewska. W ramach uroczystość nadania imienia, która odbędzie się w połowie stycznia 2008 roku, zaplanowano jednodniową sesję naukową poświęconą działalności artystycznej Kazimierza Dejmka z udziałem historyków i teoretyków teatru, wernisaż wystawy dokumentującej twórczość reżysera i promocję książki Grażyny Kąpel "Dejmka narodowy teatr w Łodzi".
Aktywny udział w przygotowaniu uroczystości zapowiedzieli również współpracujący z Dejmkiem przed laty aktorzy oraz inni twórcy teatralni, a także przedstawiciele Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Polskiego w Warszawie, Warszawskiej Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Łódzkiego.
Kazimierz Dejmek urodził się 17 maja 1924 roku w Kowlu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Studiował jako wolny słuchacz w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. W 1950 roku został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. W latach 1952-55 Dejmek pełnił również funkcje rektora PWST w Łodzi.
W 1962 roku objął dyrekcję Teatru Narodowego w Warszawie. Tu wyreżyserował m.in. "Kordiana" Juliusza Słowackiego (1965) i "Dziady" Adama Mickiewicza (1967). Władze PRL dopatrzyły się w spektaklu wątków antyradzieckich, wskutek czego 30 stycznia 1968 roku sztuka została zdjęta z afisza. Dejmka wyrzucono z partii i usunięto ze stanowiska dyrektora teatru.
Do 1973 roku reżyserował za granicą, m.in. w Wiedniu i Mediolanie. Po powrocie do kraju w 1975 r. drugi raz został dyrektorem Teatru Nowego w Łodzi, a w 1981 roku objął dyrekcję Teatru Polskiego w Warszawie. W 1993 wszedł do Sejmu a później do 1996 roku był ministrem kultury. Jest laureatem licznych nagród i odznaczeń.
W uznaniu zasług w 2000 roku władze Łodzi nadały mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a dwa lata później Uniwersytet Łódzki przyznał Kazimierzowi Dejmkowi tytuł doktora honoris causa.
We wrześniu 2002 roku po raz trzeci objął funkcję dyrektora Teatru Nowego w Łodzi. Premierą inaugurującą jego kolejne dyrekcję miał być "Hamlet" Williama Szekspira. Reżyser zmarł 31 grudnia 2002 roku, kilka tygodni przed premierą "Hamleta".