Te słowa wywołały w Polsce oburzenie. Gazeta przeprasza
Belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws" zamieściła sprostowanie i przeprosiła za sformułowanie "polski nazistowski obóz pracy" w artykule o Auschwitz. Sprostowania domagał się ambasador w Brukseli Sławomir Czarlewski argumentując, że takie sformułowania to zakłamywanie historii.
Rzecznik MSZ w mailu przesłanym Wirtualnej Polsce informował, że Ambasada RP w Belgii zareagowała niezwłocznie po uzyskaniu informacji o użyciu przez belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws" nieprawidłowego określenia „polski obóz”. „Placówka przekazała redaktorowi naczelnemu dziennika list interwencyjny Ambasadora, zwracając w nim uwagę, że wyrażenie to jest niepoprawne. Ambasada RP w Belgii monituje redakcję w tej sprawie, oczekując korekty fałszywego sformułowania” – czytamy w komunikacie.
Na jednej z ostatnich stron w niderlandzkojęzycznej gazecie "Het Laatste Nieuws" znalazła się krótka notka, w której redakcja tłumaczy, że słowa "polski nazistowski obóz pracy" wywołały w Polsce oburzenie i przyznaje, że były one nieprecyzyjne, bo powinno tam być "obóz pracy Auschwitz na terenie Polski".
"Nie było naszą intencją sugerowanie, że to Polacy są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne. Polska była pod okupacją, a obóz w Auschwitz stworzyły nazistowskie Niemcy. Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni" - czytamy w sprostowaniu.
Artykuł, w którym pojawiło się określenie "polski nazistowski obóz pracy", dotyczy kontrowersyjnej reklamy sieci klubu fitness The Circuit Factory w Dubaju. Zawiera ona zdjęcie bramy wjazdowej do obozu zagłady oraz podpis: "Pożegnaj się z kaloriami" ("Kiss your calories goodbye" – ang.).
Sprawę od kilku dni opisują media na świecie. Właściciel The Circuit Factory Phil Parkinson na portalu Facebook, gdzie wcześniej pojawiła się reklama, przeprosił za jej niestosowność. Dodał, że usunięto ją już z profilu firmy, a ekipa marketingowa odpowiedzialna za jej publikację została zwolniona. Nie zmienia to jednak faktu, że reklama opłaciła się właścicielowi. Od jej publikacji firma przeżywa oblężenie klientów.
Przeciwko reklamie natychmiast zaprotestowała belgijska Polonia. Zaapelowała ona o wysyłanie e-maili z protestami do redakcji gazety.
To kolejny przypadek użycia przez zagraniczne media określenia „polski obóz pracy” sugerującego, że obóz w Auschwitz został założony i był zarządzany przez Polaków. W okresie od września 2010 r. do 20 maja 2011 r. polskie placówki interweniowały 73 razy. Rok wcześniej, w okresie wrzesień 2009 – wrzesień 2010, odnotowano 103 takie przypadki.