Trwa ładowanie...

Te 500 nazwisk wstrząśnie światem w sylwestra?

Szef MSZ Radosław Sikorski i były prezes NBP Leszek Balcerowicz odczytają w sylwestrowy wieczór nazwiska 500 zatrzymanych przez władze białoruskich opozycjonistów. W akcji równoczesnej do orędzia prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki wezmą też udział m.in. George W. Bush i Vaclav Havel.

Te 500 nazwisk wstrząśnie światem w sylwestra?Źródło: PAP
d2xqy6i

Międzynarodowa akcja wsparcia dla prześladowanych białoruskich opozycjonistów odbędzie się na antenie praskiego Radia Wolna Europa/Radia Swoboda. Dziennikarz redakcji białoruskiej tej rozgłośni, która zainicjowała akcję, Jan Maksymiuk, powiedział, że wyczytanych zostanie ponad 500 nazwisk. - Myśmy po prostu zebrali bazę danych ludzi aresztowanych 19 grudnia i później na Białorusi i postanowiliśmy, że poprosimy osoby publiczne, dysydentów na całym świecie, żeby nam odczytali po 10 nazwisk - wyjaśnił.

Odczytywanie zacznie były prezydent USA George W. Bush, a zakończy były prezydent Czech Vaclav Havel. Na antenie Swobody usłyszeć będzie też można głos obecnego szefa czeskiej dyplomacji Karela von Schwarzenberga, byłej sekretarz stanu USA Condoleezzy Rice, amerykańskiego filozofa i politologa Francisa Fukuyamy, rosyjskiego pisarza i obrońcy praw człowieka Władimira Bukowskiego oraz wielu innych.

d2xqy6i

Czas odczytywania listy nie jest przypadkowy. W sylwestra wieczorem prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka będzie wygłaszał noworoczne orędzie do narodu. - Aleksander Łukaszenka będzie pozdrawiał naród białoruski w noc sylwestrową, cieszył się z kolejnego zwycięstwa w wyborach. Postanowiliśmy przypomnieć, że nie wszyscy się z tego cieszą - tłumaczył Maksymiuk.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki podkreślił w rozmowie, że Sikorski dołączy do tej bardzo szlachetnej inicjatywy, bo to symbol solidarności z opozycją białoruską. Zwrócił uwagę, że zatrzymanie bądź aresztowanie przez tamtejsze służby bezpieczeństwa kilkuset osób było największą w historii niepodległej Białorusi falą represji.

- Uznaliśmy, że to świetna inicjatywa, a polskie MSZ uważa w tej chwili, że należy wspierać wszystkie inicjatywy, które są symbolami solidarności ze społeczeństwem obywatelskim Białorusi - oświadczył. O sprawie jako pierwsza w Polsce poinformowała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

d2xqy6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqy6i
Więcej tematów