Trwa ładowanie...
d4fh28v

Tatry: Trzeci stopień zagrożenia lawinowego. TOPR odradza wyprawy w góry

Tatry w ostatnich dniach są wyjątkowo nieprzyjazne turystom. Ciągłe opady śniegu doprowadziły do zasypania górskich szlaków. Na tę sytuację zareagowało TOPR, które wydało trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tatry - TOPR wprowadza trzeci stopień zagrożenia lawinowego. (iStock.com)
d4fh28v

Tatry – TOPR wprowadza trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatry w ostatnich dniach stały się bardzo niebezpieczne. Od kilku dni odnotowywane są tam obfite opady śniegu. Właśnie dlatego warstwa świeżego puchu jest bardzo niestabilna. Kolejne warstwy śniegu nie sobą związane, a pokrywa nie przylega do podłoża. Wszystko to sprawia, że szczególnie w wyższych partiach gór (1700 m n.p.m.) oraz na stromych zboczach wystarczy drobny ruch, aby spowodować lawinę. Śnieg może się osuwać również samoistnie tworząc średnie i duże lawiny.

W związku z trudną sytuacją na szlakach, TOPRzdecydowało się wprowadzić trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR przestrzegają turystów przed wyprawami w góry. Jak zaznaczają, przy obecnej aurze potrzeba dużego doświadczenia oraz zdolności do oceny sytuacji. Właśnie dlatego niedoświadczeni amatorzy górskich wędrówek powinni w najbliższym czasie pozostać w domach.

Obecnie pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu mierzy około 140 cm, a w rejonie Morskiego Oka metr. Sytuację w wyższych partiach gór oprócz świeżego śniegu i opadów dodatkowo utrudnia silny wiatr.

d4fh28v

Podziel się opinią

Share

d4fh28v

d4fh28v
Więcej tematów