Tatry. Niesamowite wideo. Wodospad płynął do góry
Tatry. W związku z wietrznymi warunkami atmosferycznymi do niezwykłego zjawiska doszło w Tatrach. Na nagraniu wideo widać, jak wodospad... płynie do góry.
07.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:06
Tatry. Wodospad płynął do góry
W słowackich Tatrach doszło do niezwykłego zjawiska. W opublikowanym na Facebooku nagraniu wideo widać, jak wodospad płynie... do góry. To efekt silnych podmuchów wiatru, które sprawiają, że woda z górskiego potoku nie spływa jak zawsze po skałach, tylko jest zdmuchiwana. Nagranie robi wrażenie.
W Tatrach panują trudne warunki atmosferyczne. Wieje halny, czyli silny wiatr. Jest to ciepły, suchy i porywisty wiatr, wiejący ku dolinom. Niekiedy przynosi znaczne zniszczenia, gdyż zrywa dachy, niszczy lasy. Zdarza się też, że tworzy tak niezwykłe zjawiska.
Halny ma również wpływ na samopoczucie (bezsenność, bóle głowy itp.). Występuje głównie jesienią oraz na przedwiośniu. Wiatr dociera m.in. do Budapesztu, Krakowa czy miast aglomeracji górnośląskiej.
Tatry. Kiedy powstaje halny?
Wiatr halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy jedną a drugą stroną grzbietu górskiego, kiedy po stronie południowej występuje układ wysokiego ciśnienia, a po stronie północnej układ niskiego ciśnienia.
Różnica ciśnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegające po stronie południowej mogło wznosić się i przekroczyć grzbiet górski, stanowiący barierę orograficzną. Poza tym, wysokość grzbietu górskiego lub wilgotność powietrza również musi być odpowiednio duża, aby mogło dojść do skroplenia pary wodnej. Wiatr halny najczęściej występuje w październiku i listopadzie, nieco rzadziej w lutym i marcu.
Halny najczęściej wieje od kilku godzin do 2-3 dni. Powoduje on podwyższenie temperatury powietrza.