Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Tatry: Halny powala drzewa, niszczy domy i auta. Wieje 150 km/h!

Bardzo silne porywy wiatru halnego odnotowano w Tatrach. Powalone drzewa blokowały drogi, niszczyły dachy budynków oraz samochody. Wiatr osiągał prędkość ponad 150 kilometrów na godzinę. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiatr halny pozrywał wiele dachów.
Wiatr halny pozrywał wiele dachów. (PAP)

Wiatr halny przewrócił drzewa na drogę Oswalda Balzera prowadzącą z Zakopanego do Morskiego Oka. Zablokowany jest odcinek Wierch Poroniec - Łysa Polana. Strażacy próbowali usunąć przeszkodę, ale łamały się kolejne drzewa. Z uwagi na zagrożenie musieli się wycofać.

Nie jeździ kolej na Kasprowy Wierch. Na szczycie góry wiatr halny osiąga prędkość aż 155 km/h. Wszystkie punkty wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego zostały zamknięte. TPN poinformował jednak na swojej stronie na Facebooku, że "nie pobiera opłat za wstęp, ale nie zakazuje wejścia na własną odpowiedzialność". - Halny powoduje łamanie się drzew i gałęzi. Wiele szlaków jest zawalonych i nie nadaje się do przejścia. Jeżeli ktoś wchodzi na teren Tatr, nawet w tatrzańskie doliny, robi to na własne ryzyko. Sytuacja jest niebezpieczna - dodała Paulina Kołodziejska, która pracuje w TPN.

W górach pada rzęsisty deszcz. Szlaki są śliskie i błotniste, a w wyższych partiach gór mocno oblodzone i zasypane śniegiem.

W samym Zakopanem wiatr halny wieje z prędkością do 80 km/h. Strażacy musieli interweniować ponad 50 razy. - Na kilku budynkach zostały uszkodzone dachy, dosyć poważnie na szkole podstawowej na zakopiańskiej Cyrhli. Oprócz tego mamy kilka uszkodzonych pojazdów, na które przewróciły się konary i drzewa - powiedział Andrzej Król-Łęgowski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem. Dodał też, że prace aktualnie skupiają się w rejonie Kościeliska, Gubałówki i na pełnym uprzątnięciu drogi Oswalda Balzera.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów