Trwa ładowanie...
29-10-2006 16:03

Tarnowianie znów przejęli miasto z rąk austriackiego zaborcy

Na tarnowskim rynku odbył się happening prezentujący wydarzenia sprzed 88 lat, kiedy mieszkańcy Tarnowa jako pierwszego miasta w Polsce, przejęli władzę z rąk austriackiego zaborcy. Widzowie mogli oglądać epizody z udziałem postaci historycznych ubranych w stroje z epoki.

Tarnowianie znów przejęli miasto z rąk austriackiego zaborcyŹródło: PAP
d3d552h
d3d552h

Kierownik referatu promocji miasta Cezary Przęczek wyjaśnił, że w taki widowiskowy sposób Tarnów corocznie świętuje wydarzenia z 1918 roku. Zapraszamy całe rodziny do przyjścia na Rynek i wspólnego poznawania ciekawej historii naszego miasta - powiedział.

Na Starówce pojawił się ówczesny burmistrz Tadeusz Tertil, zaś austriaccy żołnierze poddali się polskim oddziałom pod dowództwem płk Kajetana Amirowicza. Widzom rozdawano okolicznościową gazetę "Wiadomości Tarnowskie - 1918-2006" stylizowaną na czasopismo wydawane na początku XX wieku. Wszyscy chętni mogli sfotografować się z osobami przebranymi w dawne stroje z czasów CK Austrii.

Organizatorem happeningu był referat promocji miasta, a pomagał tarnowski teatr, harcerze, 3. Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky'ego - grupa rekonstrukcji historycznej z Przemyśla, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Galeria Miejska.

Tarnowianie przejęli władzę od Austriaków rano 31 października 1918 roku. W ten sposób miasto, jako pierwsze w Polsce, stało się wolne. Austriaccy oficerowie zgodzili się na wyjazd z Tarnowa, pod warunkiem zapewnienia im bezpieczeństwa podczas podróży, na co się zgodzono. Do godziny ósmej rano austriackie władze wojskowe w mieście zostały obalone.

d3d552h

Żołnierze polscy 20. pułku piechoty, Polskiej Organizacji Wojskowej i harcerze obsadzili starostwo, magistrat, sąd, pocztę, koszary i dworzec kolejowy. Przejęto z ciężkiego uzbrojenia od Austriaków: 17 karabinów maszynowych i dwa samoloty, a także magazyny broni piechoty i artylerii, magazyn mundurowy, żywnościowy, magazyn łóżek, warsztaty garnizonowe, stacje koni, szpital rezerwowy, ambulatorium lecznicze, udaremniono odjazd transportów kolejowych z żywnością na zachód.

Za Tarnowem poszła reszta kraju: wiadomość o dokonanym przewrocie przyspieszyła przejęcie władzy w Krakowie, do którego doszło tego samego dnia. Około godziny 10.30 zajęto tam odwach na Rynku Głównym i przystąpiono do rozbrajania Austriaków.

d3d552h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d552h
Więcej tematów