Trwa ładowanie...
d4fm57z

Targi Bożonarodzeniowe na krakowskim Rynku

Targi Bożonarodzeniowe są nie tylko okazją do kupienia świątecznych wyrobów, ale też do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących, m.in. Korowodzie Szopek, Pochodzie Mikołajów i wspólnym kolędowaniu podczas Lekcji Śpiewania. W tym roku Targi oficjalnie zostaną otwarte już 29 listopada i potrwają do 26 grudnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Targi Bożonarodzeniowe na krakowskim Rynku
(www.krakow.pl)
d4fm57z

Kupcy z całej Polski, z Litwy, Węgier i Ukrainy będą prezentować towar na ok. 60 stoiskach handlowych i gastronomicznych. Na Rynku Głównym w tym czasie będzie można kupić oryginalne ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, ręcznie malowane bańki, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, z drewna, wełny, sukna oraz szkło artystyczne, biżuterię i pamiątki. Stoiska będą czynne od piątku 28 listopada.

Pierwszymi wydarzeniami towarzyszącymi Targom będzie wspólne pisanie listów do Świętego Mikołaja oraz wysyłanie ich do nieba. W tym celu spotykamy się na Rynku Głównym w sobotę, 29 listopada, o godz. 10:00. Oficjalne i uroczyste rozpoczęcie Targów nastąpi o godz. 18:00. Godzinę później rozpocznie się wieczór andrzejkowy z grupą teatralną Adalex.

W czwartek, 4 grudnia, o godz. 12:00 rozpocznie się coroczny Korowód Szopek. Szopkarze przyniosą swoje dzieła pod pomnik Adama Mickiewicza, następnie przejdą do gmachu Muzeum Historycznego, a w drodze zatrzymają się na estradzie Targów Bożonarodzeniowych. Kolejnego dnia o godz. 17:00 rozpocznie się X Jubileuszowy Pochód 100 Mikołajów - wyruszy on z placu Jana Matejki, a w drodze na Rynek odwiedzi m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika i Mikołaja Zyblikiewicza oraz restaurację Mikołaja Wierzynka. Natomiast 6 grudnia, czyli w Dzień Świętego Mikołaja, będzie można się spotkać z nim i z jego orszakiem. Od godz. 17:00 na Rynku Głównym będzie trwać impreza mikołajkowa.

d4fm57z

W ramach międzynarodowego projektu "Mosty Między Miastami" w trakcie Targów prezentować się będą młodzi artyści i zespoły artystyczne z Krakowa i okolic oraz ze Słowacji i Ukrainy. Projekt zostanie zainaugurowany w sobotę, 13 grudnia, o godz. 12:00. Koncerty te odbędą się również w dniach: 12 i 15 grudnia (od godz. 16:00), 14 grudnia (godz. 12:00) oraz 17 grudnia (godz. 17:15).

W dniach 19-21 grudnia (piątek - niedziela) odbędzie się Wigilijny Małopolski Smak. Na stoiskach pojawią się wtedy m.in. tradycyjne wędliny, wyroby piekarnicze i cukiernicze, ryby w różnych postaciach, przetwory owocowo-warzywne, a także gotowe dania: pierogi, uszka, krokiety i wiele innych. W ten sposób krakowskie gosposie mogą sobie ułatwić świąteczne gotowanie.

W sobotę, 20 grudnia, o godz. 16:00 spod Barbakanu wyruszy Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział blisko 20 folklorystycznych grup kolędniczych. Barwny korowód przejdzie ulicą Floriańską, wokół Rynku, na estradę Targów - by wspólnie zaśpiewać kolędy. Tradycyjny Opłatek Prezydencki odbędzie się 21 grudnia o godz. 12:00. Tego samego dnia o 17:00 rozpocznie się Lekcja Śpiewania kolęd z artystami kabaretu "Loch Camelot" i Biblioteką Polskiej Piosenki.

W Wigilię o godz. 12:00 będzie można obejrzeć "Dziady Polskie". Na cokole pomnika "zamieszanie" urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z Wieży Mariackiej, a przedstawieniem "Dziadów Polskich" krakowskie kwiaciarki, jak co roku złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza.

Organizatorami Targów Bożonarodzeniowych są Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma ARTIM. Partnerem jest Urząd Miasta Krakowa.

d4fm57z

Podziel się opinią

Share
d4fm57z
d4fm57z
Więcej tematów