Tarcze Saddama
Amerykańskie plany wojskowe zakładają, według londyńskiego "Timesa", że przywódcę Iraku Saddama Husajna powinno się zlikwidować w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia inwazji. Dobrym rozwiązaniem byłby też przewrót wewnątrz irackiego kierownictwa wkrótce po wybuchu wojny.
Zlikwidowanie Husajna nie będzie łatwe, gdyż system kontroli wprowadzony przez Saddama jest wyjątkowo szczelny, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona prezydenta i zapobieganie próbom przewrotu. Co więcej, system zabezpieczeń zorganizowano w ten sposób, że poszczególne służby konkurują ze sobą i śledzą się nawzajem. Większość w nich podlega młodszemu synowi Saddama, Kusajowi.
Narodowa Rada Bezpieczeństwa koordynuje działalność głównych służb zajmujących się bezpieczeństwem: Specjalnej Służby Bezpieczeństwa, Specjalnej Gwardii Republikańskiej, Ogólnej Służby Bezpieczeństwa, Wywiadu Wojskowego, Wywiadu Ogólnego i Wojskowej Służby Bezpieczeństwa. Razem tworzą one osłonę, którą brytyjski "Financial Times" nazwał "tarczami Saddama".
SPECJALNA SŁUŻBA BEZPIECZEŃSTWA
Najpotężniejsza "tarcza", podlega bezpośrednio prezydentowi, nadzoruje jego ochronę, kontroluje główne agencje bezpieczeństwa i wywiadu, ministerstwa, siły zbrojne oraz operacje przeciw kurdyjskiej i szyickiej opozycji. Podlegają jej także jednostki wojskowe - Specjalny Aparat Ochrony, czyli ochrona prezydenta; operujące w Bagdadzie jednostki do walki z próbami przewrotu oraz siły paramilitarne powiązane z wywiadem i służbami bezpieczeństwa.
SPECJALNA GWARDIA REPUBLIKAŃSKA
Cztery brygady, z czego trzy strzegą dróg prowadzących do Bagdadu od północy, południa i zachodu.
OGÓLNA SŁUŻBA BEZPIECZEŃSTWA
Niezależna, odpowiada przed prezydentem, tropi opozycyjne poglądy i spiski w społeczeństwie irackim, zapobiega przestępczości gospodarczej, zajmuje się też szpiegowaniem funkcjonariuszy pozostałych służb bezpieczeństwa.
WYWIAD WOJSKOWY
Ocenia zagrożenie wojskowe ze strony innych krajów, czuwa nad armią iracką i utrzymuje sieć informatorów.
WOJSKOWA SŁUŻBA BEZPIECZEŃSTWA
Tropi "wrogów" w szeregach armii, prowadzi dochodzenia w sprawie korupcji w wojsku i nadzoruje siły zbrojne.
WYWIAD OGÓLNY
Śledzi wszystkie ugrupowania polityczne, w tym rządzącą partię Baas, tłumi kurdyjską i szyicką opozycję, zajmuje się kontrwywiadem, szpieguje zagraniczne ambasady i cudzoziemców w Iraku, inwigiluje ambasady Iraku za granicą, śledzi działania zagranicznych służb wywiadowczych, kontroluje media, propagandę i sieć informatorów. (aka)