Trwa ładowanie...
usa
19-03-2003 11:56

Tarcze Saddama


Amerykańskie plany wojskowe zakładają, według londyńskiego "Timesa", że przywódcę Iraku Saddama Husajna powinno się zlikwidować w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia inwazji. Dobrym rozwiązaniem byłby też przewrót wewnątrz irackiego kierownictwa wkrótce po wybuchu wojny.

Tarcze SaddamaŹródło: AFP
d8wl9ly
d8wl9ly
Saddama chcą też bronić "żywe tarcze" (AFP)
Źródło: Saddama chcą też bronić "żywe tarcze" (AFP)

Zlikwidowanie Husajna nie będzie łatwe, gdyż system kontroli wprowadzony przez Saddama jest wyjątkowo szczelny, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona prezydenta i zapobieganie próbom przewrotu. Co więcej, system zabezpieczeń zorganizowano w ten sposób, że poszczególne służby konkurują ze sobą i śledzą się nawzajem. Większość w nich podlega młodszemu synowi Saddama, Kusajowi.

Narodowa Rada Bezpieczeństwa koordynuje działalność głównych służb zajmujących się bezpieczeństwem: Specjalnej Służby Bezpieczeństwa, Specjalnej Gwardii Republikańskiej, Ogólnej Służby Bezpieczeństwa, Wywiadu Wojskowego, Wywiadu Ogólnego i Wojskowej Służby Bezpieczeństwa. Razem tworzą one osłonę, którą brytyjski "Financial Times" nazwał "tarczami Saddama".

SPECJALNA SŁUŻBA BEZPIECZEŃSTWA
Najpotężniejsza "tarcza", podlega bezpośrednio prezydentowi, nadzoruje jego ochronę, kontroluje główne agencje bezpieczeństwa i wywiadu, ministerstwa, siły zbrojne oraz operacje przeciw kurdyjskiej i szyickiej opozycji. Podlegają jej także jednostki wojskowe - Specjalny Aparat Ochrony, czyli ochrona prezydenta; operujące w Bagdadzie jednostki do walki z próbami przewrotu oraz siły paramilitarne powiązane z wywiadem i służbami bezpieczeństwa.

d8wl9ly

SPECJALNA GWARDIA REPUBLIKAŃSKA
Cztery brygady, z czego trzy strzegą dróg prowadzących do Bagdadu od północy, południa i zachodu.

OGÓLNA SŁUŻBA BEZPIECZEŃSTWA
Niezależna, odpowiada przed prezydentem, tropi opozycyjne poglądy i spiski w społeczeństwie irackim, zapobiega przestępczości gospodarczej, zajmuje się też szpiegowaniem funkcjonariuszy pozostałych służb bezpieczeństwa.

WYWIAD WOJSKOWY
Ocenia zagrożenie wojskowe ze strony innych krajów, czuwa nad armią iracką i utrzymuje sieć informatorów.

WOJSKOWA SŁUŻBA BEZPIECZEŃSTWA
Tropi "wrogów" w szeregach armii, prowadzi dochodzenia w sprawie korupcji w wojsku i nadzoruje siły zbrojne.

WYWIAD OGÓLNY
Śledzi wszystkie ugrupowania polityczne, w tym rządzącą partię Baas, tłumi kurdyjską i szyicką opozycję, zajmuje się kontrwywiadem, szpieguje zagraniczne ambasady i cudzoziemców w Iraku, inwigiluje ambasady Iraku za granicą, śledzi działania zagranicznych służb wywiadowczych, kontroluje media, propagandę i sieć informatorów. (aka)

d8wl9ly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8wl9ly
Więcej tematów