Tarcza finansowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać subwencję?

Tarcza finansowa to element pomocy przedsiębiorcom w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Część wniosków bywa jednak odrzuconych z prostych powodów. Jak poprawnie wypełnić wniosek?

Tarcza finansowa. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać subwencję?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Łukasz Witczyk

13.05.2020 17:00

Dla przedsiębiorców wprowadzenie przepisów zawartych w tarczy finansowej to nadzieja na przetrwanie. Dla części firm działających w branżach najbardziej dotkniętych przez obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, to ostatnia deska ratunku. Przedsiębiorcy masowo składają wnioski o subwencję, a pomoc otrzymują już po kilkudziesięciu godzinach.

Tarcza finansowa cieszy się dużą zainteresowaniem

Z informacji przekazanej przez money.pl wynika, że tarcza finansowa PFR cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Po dwunastu dniach od rozpoczęcia programu, skorzystało z niego już ponad 70 tysięcy przedsiębiorców i wypłacono 15 miliardów złotych subwencji.

Na tarczę finansową dla firm i przedsiębiorców przeznaczonych zostanie aż 100 miliardów złotych. Pomoc ta ma sprawić, że zachowanych zostanie 10 milionów miejsc pracy. Program jest skierowany do około 670 tysięcy firm, które straciły część dochodów z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa. Tarcza finansowa. Jakie warunki trzeba spełnić

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk tłumaczy portalowi money.pl, że przedsiębiorcy mogą otrzymać tylko trzy rodzaje decyzji. Pierwsza to przyznanie subwencji, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do wniosku. Subwencja może być też przyznana częściowo, gdy PFR uzna, że przysługuje ona w mniejszej wysokości niż wskazano we wniosku. Trzecia decyzja to odmowa, w której trzeba uzasadnić powody decyzji.

O wsparcie w ramach Programu może ubiegać się każdy podmiot, który spełnił jednocześnie następujące warunki:

  • jest przedsiębiorcą, tj. osobą fizyczną, prawną lub jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną, której przyznano zdolność prawną, wykonującą działalność gospodarczą, bądź wspólnikiem spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez niego działalności gospodarczej: - zatrudniającym co najmniej 1 pracownika oraz nie więcej niż 9 pracowników (nie uwzględniając osoby Beneficjenta będącego osobą fizyczną) oraz którego roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza kwoty 2 mln EUR – mikroprzedsiębiorca - zatrudniającym do 249 pracowników (nie uwzględniając osoby Beneficjenta będącego osobą fizyczną) oraz którego roczny obrót nie przekracza 50 mln EUR lub suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR; przy czym nie jest Mikrofirmą lub nie jest beneficjentem Programu DP – małe i średnie przedsiębiorstwo.
  • odnotowuje spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19.
  • na dzień składania wniosku prowadzi działalność gospodarczą, nie otworzył likwidacji na podstawie KSH oraz na dzień złożenia wniosku nie zostało wobec niego otwarte postępowanie upadłościowe na podstawie Ustawy Prawo upadłościowe albo postępowanie restrukturyzacyjne na podstawie Ustawy Prawo restrukturyzacyjne.
  • prowadził działalność na dzień 31 grudnia 2019 r.;
  • który na dzień 31 grudnia 2019 r. lub na dzień złożenia wniosku nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne; nie prowadzi działalności w zakresie: - produktów lub usług, które mogą skutkować ograniczaniem bądź naruszaniem wolności indywidualnych lub/oraz praw człowieka; - działalności prowadzonej przez instytucje kredytowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, firmy inwestycyjne, instytucje pożyczkowe, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne i inne przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania oraz podmioty zarządzające aktywami, dostawców usług płatniczych oraz inne instytucje finansowe, a także agencje ratingowe; lub - obszarów wątpliwych z powodów etyczno-moralnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)