Trwa ładowanie...
d1ur7d3
04-08-2004 07:00

Tarcza dla prominentów

Minister sprawiedliwości Marek Sadowski, który
potrącił samochodem kobietę, od dziewięciu lat nie ponosi
konsekwencji tego czynu. Korzysta z dobrodziejstw aż dwóch
immunitetów - sędziowskiego i prokuratorskiego. Rodzajów
immunitetów i przykładów ich nadużywania jest wiele - pisze
"Rzeczpospolita".

d1ur7d3
d1ur7d3

Na razie, jako minister, Marek Sadowski pozostanie w rządzie, bo premier Marek Belka nie zamierza wracać do starej sprawy. Rzecznik rządu Dariusz Jadowski przekonuje, że Sadowski nie ukrywał się za immunitetem sędziowskim przed odpowiedzialnością, ale sam nie mógł się go zrzec. Dodaje, że ministrowi zależy na rozstrzygnięciu sprawy. Minister nie chce się w tej sprawie wypowiadać - stwierdza dziennik.

Według "Rz", życie publiczne ostatnich lat dostarcza wielu przykładów nadużywania immunitetu, którego instytucja w polskim systemie prawnym jest bardzo rozbudowana. Immunitet chroni m.in. prezydenta, parlamentarzystów, adwokatów, prezesa i inspektorów NIK, rzecznika praw obywatelskich, prezesa IPN.

"Rz" wielokrotnie opisywała sprawę toruńskiego sędziego Zbigniewa Wielkanowskiego, ujawniając jego związki z szefem miejscowej mafii Edwardem Śmigielskim ps. Tato. Sąd dyscyplinarny uchylił mu immunitet dopiero po wielu miesiącach i to w związku z inną sprawą.

Andrzejowi Lepperowi Sejm dwa razy uchylał immunitet. W niekonwencjonalny sposób z immunitetu parlamentarnego korzysta detektyw i poseł Krzysztof Rutkowski. Gdy kilka tygodni temu policja w Szwecji zatrzymała go po tym, jak uwięził grupę szantażystów, tłumaczył, że "jest z polskiej ambasady i ma immunitet". Szwedzkie MSZ zakwestionowało immunitet Rutkowskiego, przekonując, że obowiązuje on tylko w drodze do parlamentu. Na niezgodne z zasadami wykorzystanie paszportu dyplomatycznego oburzało się też polskie MSZ - przypomina "Rz". (PAP)

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj