PolskaTarczą antyrakietową zajmie się RBN

Tarczą antyrakietową zajmie się RBN

Sprawą tarczy antyrakietowej zajmie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego
(RBN) - zapowiedział prezydent. Lech Kaczyński podkreślił, nie nastąpi to jednak w ciągu dwóch-trzech dni, gdyż - jak dodał - są ważniejsze sprawy.

Prezydent wymienił tu ujawnienie raportu z weryfikacji żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych i sprawę ustawy lustracyjnej. Zapowiedział, że ujawni raport 1 lutego.

L. Kaczyński, który przebywa z oficjalną wizytą w Turcji pytany przez polskich dziennikarzy, czy propozycja Amerykanów dotycząca tarczy antyrakietowej zaskoczyła go, odparł, że nie. Rozmowy trwały, ja się spodziewałem, że wcześniej czy później to nastąpi - mówił prezydent. Jak podkreślił, do tej sprawy podchodzi spokojnie. Jest to sprawa z punktu widzenia Polski bardzo istotna, natomiast nie ma powodów do jakiś błyskawicznych działań - podkreślił.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Jej opinie nie są wiążące dla głowy państwa.

W skład RBN wchodzą: premier Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn, szef MON Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz oraz Władysław Stasiak - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarz RBN.

Amerykanie zapowiedzieli, że przedstawią niebawem Polsce szczegóły propozycji budowy w naszym kraju tzw. tarczy antyrakietowej; Stany Zjednoczone skontaktowały się w tej sprawie także z Czechami.

Władzom w Pradze USA zaproponowały lokalizację na terytorium Czech bazy radarowej. W Polsce miałyby być rozmieszczone wyrzutnie rakiet. Zadaniem tarczy antyrakietowej ma być przechwytywanie pocisków, odpalanych z takich krajów jak Korea Północna czy Iran.

Premier Jarosław Kaczyński powiedział we wtorek, że jest za wcześnie, by stawiać warunki dotyczące ewentualnego rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Szef rządu potwierdził w radiowych "Sygnałach Dnia", że są już pewne ustalenia z Amerykanami. Został przedłożony, na szczeblu, na razie technicznym, pewien plan prowadzenia tych rozmów i to właściwie jest wszystko, co można w tej chwili powiedzieć - dodał premier.

Plany rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach krytykuje Rosja. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Kisliak oświadczył we wtorek, że zdaniem Moskwy nie ma potrzeby, aby w Europie była rozmieszczona tarcza antyrakietowa USA.

Amerykańskie plany rozmieszczenia globalnego systemu obrony przeciwrakietowej (w Europie) nie spotykają się z naszym zrozumieniem, gdyż nie wynikają z interesów globalnego bezpieczeństwa - powiedział Kisliak, którego cytuje agencja Interfax.

Zdaniem premiera Kaczyńskiego, obiekcje Rosji dotyczące amerykańskiej tarczy anytrakietowej nie są związane z bezpieczeństwem, lecz ze statusem Polski. To jest obawa o status Polski, o pewne nadzieje, o to, że odzyskanie wpływów (...) staje się jeszcze trudniejsze, jeszcze mniej prawdopodobne - ocenił J. Kaczyński.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)