Tarcza antyrakietowa we wszystkich krajach NATO?
Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski powiedział, że Polska będzie dążyć do tego, by tarcza antyrakietowa stała się systemem obejmującym wszystkie kraje NATO.
Paweł Zalewski, który był gościem radiowej Trójki, zwrócił uwagę, że z racji tego, że elementy tarczy antyrakietowej zostaną umieszczone w Polsce, system będzie obejmował także Niemcy i inne kraje Unii Europejskiej i NATO. Poseł PiS dodał, że instalacje, które ma wykorzystywać tarcza, już znajdują się na terenie Wielkiej Brytanii, Norwegii i Danii.
Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych podkreślił, że w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie bardzo istotne będzie wynegocjowanie dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa w ramach NATO. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o szybsze uruchamianie pewnych procedur w przypadku zagrożenia dla naszego kraju.
Traktat Konstytucyjny w ciągu dwóch lat
Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych uważa, że w ciągu dwóch lat uda się wynegocjować nowy europejski Traktat Konstytucyjny. Paweł Zalewski podkreślił w radiowej Trójce, że w dużej mierze od Holandii i Francji, które zablokowały proces ratyfikacji traktatu, zależy powrót do dyskusji nad nim.
Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych spodziewa się, że ze strony Francji padnie w czerwcu deklaracja odnośnie Traktatu Konstytucyjnego. Paweł Zalewski powiedział, że będzie to okazją dla niemieckiej prezydencji do przygotowania kalendarza oraz tematyki rozmów o europejskiej konstytucji.
Poseł PiS podkreślił, że rozmowy te nie zaczną się od początku. Istnieje bowiem projekt traktatu, który jest wynikiem długotrwałych negocjacji. Paweł Zalewski zaznaczył jednak, że jest wiele nowych tematów, które powinny być lepiej uzgodnione w traktacie. Wymienił tu politykę energetyczną oraz demograficzną.
Według niego w Traktacie powinna znaleźć się także kwestia sposobu podejmowania decyzji. Paweł Zalewski powiedział, że w tej sprawie konieczny jest kompromis - stanowisko, które byłoby pomiędzy bardzo korzystnym dla Polski rozwiązaniem nicejskim a tym, które proponuje obecny projekt Traktatu Kontytucyjnego.
Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych dodał, że trzeba też zastanowić się nad umocowaniem ministra spraw zagranicznych. Podkreślił, że Unii potrzebna jest wspólna polityka zagraniczna, ale taka, która będzie polityką wspólnoty, a nie tylko największych państw członkowskich.