Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym?

W związku z epidemią koronawirusa zamknięte zostały szkoły i przedszkole. Rodzice, którzy nie byli w stanie zapewnić opieki swoim dzieciom na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Czy dalej będzie on obowiązwał?
Share
Tarcza antykryzysowa. Nadal będzie można korzystać z zasiłku opiekuńczego
Tarcza antykryzysowa. Nadal będzie można korzystać z zasiłku opiekuńczegoŹródło: Getty Images
d21yq74

W połowie marca zamknięte zostały placówki oświatowe, co wywróciło do góry nogami życie wielu rodzin. Niezbędne było zapewnienie opieki dzieciom, które nie mogły pójść do szkoły. W ramach tarczy antykryzysowej rząd wprowadził przepisy zezwalające na wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Należał się on rodzicom dzieci poniżej 8. roku życia.

Tarcza antykryzysowa. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym?

Od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, ale o tym, czy dziecko pójdzie do szkoły mają zadecydować rodzice. Ci zastanawiają się, czy zasiłek opiekuńczy w przypadku otwarcia szkół nadal będzie obowiązywał.

d21yq74

Podczas środowej konferencji prasowej wątpliwości rozwiał premier Mateusz Morawiecki. - Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany, również dla tych, którzy będą musieli zostać w domu po 24 maja, by opiekować się dzieckiem. To decyzja rodziców, czy poślą dzieci na zajęcie opiekuńczo-dydaktyczne - powiedział Morawiecki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, gdy żłobki lub przedszkola są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego i nie mogą oni zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane chorobą COVID-19.

Tarcza antykryzysowa. Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego

Wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w przypadku własnej działalności za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Z kolei jeśli chodzi o wypłatę zasiłków, to w przypadku umowy o pracę i zlecenia zajmuje się tym pracodawca. Wtedy wystarczy w dziale kadr złożyć wniosek na formularzu Z-15A.

d21yq74

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, który obliczany jest za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem. Dotyczy to także dni ustawowo wolnych od pracy. Podstawą do naliczania jest przeciętna pensja z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz też: Miał być deal opozycji z Jarosławem Gowinem. Co poszło nie tak? Poseł KO odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21yq74

Podziel się opinią

Share
d21yq74
d21yq74
Więcej tematów