Tarcza antykryzysowa 2.0. Świadczenie postojowe może być wypłacone nawet trzykrotnie. Zwolnienie z ZUS obejmie więcej firm

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał tarczę antykryzysową 2.0. W ramach pakietu Polski Fundusz Rozwoju rozdysponować ma 100 miliardów złotych. Według zapisów dotyczących wynagrodzeń dla pracowników jedna osoba będzie mogła otrzymać świadczenie postojowe nawet trzykrotnie.

Tarcza antykryzysowa 2.0. Świadczenie postojowe może być wypłacone nawet trzykrotnie. Zwolnienie z ZUS obejmie więcej firm
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
Radosław Opas

Dłuższe postojowe możliwe jest dla osób, które spełnią kilka warunków. Każdy z wnioskujących powinien być zatrudniony u swojego pracodawcy na umowę typu zlecenie, o dzieło, agencyjną lub być samozatrudnionym.

Pracownicy otrzymają dofinansowanie, jeśli ich ostatnie wynagrodzenie było niepełne, a sytuacja materialna nie zmieniła się na lepsze od oświadczenia złożonego we wcześniejszym wniosku.

Tarcza antykryzysowa 2.0 zakłada, że świadczenie postojowe może być wypłacone nawet trzykrotnie. W grupie potencjalnych odbiorców są więc osoby, które pobrały już wcześniej świadczenie, ale ich sytuacja majątkowa nie polepszyła się.

Tarcza antykryzysowa 2.0. Odmrożenie gospodarki

Nowa projekt pomocowy dla polskich przedsiębiorców i pracowników zakłada też, że ze składek ZUS zwolnione będą wszystkie firmy jednoosobowe, bez względu na wysokość przychodu. Wcześniej zwolnienie dotyczyło jedynie osób, których dochód nie przekraczał 15.600 zł.

Tarcza antykryzysowa 2.0 obejmuje również biznesy, które zostały założone przed 1 kwietnia 2020 r. Poprzedni projekt zakładał, że wsparcie uzyskać mogły jedynie firmy prowadzące działalność przed 1 lutego 2020 r. O komentarzach polityków po przyjęciu przez Sejm tarczy antykryzysowej w pierwszej wersji pisaliśmy w Wirtualnej Polsce.

Tarcza antykryzysowa 2.0. Kogo jeszcze obejmie?

Z rządowego programu odmrażania gospodarki skorzystać mogą osoby samozatrudnione, jak i duże firmy i mikrofirmy, ale też i rolnicy czy bezrobotni i mikroprzedsiębiorcy, którzy odczuli kryzys związany z epidemią koronawirusa.

Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą objęte tymczasowym zwolnieniem ze składek ZUS do połowy wysokości należnych składek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)