WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tamara Elżbieta Jakżyna została zamordowana. Znaleziono ciało

Tamara Elżbieta Jakżyna, znana rosyjska dokumentalistka polskiego pochodzenia, która zaginęła w połowie marca, nie żyje. Śledczy z grupy, która prowadzi dochodzenie w sprawie zaginięcia 70-latki, znaleźli jej ciało na peryferiach Moskwy. Poinformowała o tym telewizja LifeNews, powołując się na główny zarząd Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w Moskwie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tamara Elżbieta Jakżyna została zamordowana. Znaleziono ciało
(fotolia, Fot: Alexandr Blinov)
WP

Według śledczych, 70-letnią kobietę zamordował mężczyzna, który wcześniej zaproponował, że ją podwiezie swoim samochodem. Po drodze doszło między nimi do kłótni, podczas której kierowca zabił Jakżynę. Ciało ukrył na obrzeżach Moskwy. Tragedia rozegrała się 12 marca.

LifeNews zidentyfikowała zabójcę jako Igora Drozdowa, sąsiada zamordowanej. Został on zatrzymany we wtorek. Przed tygodniem policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy próbowali sprzedać mieszkanie zabitej. Zeznali oni, że sprzedaż mieszkania zlecił im Drozdow.

O zaginięciu Jakżynej jako pierwsza 16 marca zaalarmowała jej przyjaciółka, zaniepokojona tym, że od dwóch dni nie odbiera ona telefonu. W tym samym dniu siostra zaginionej powiadomiła policję o jej zniknięciu.

WP

28 marca sąsiedzi Jakżynej zauważyli, że jej mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż na portalu poświęconym handlowi nieruchomościami. Natychmiast poinformowali o tym policję.

9 kwietnia policja zatrzymała dwóch mężczyzn - 52-letniego Elmana Kariakina i 31-letniego Romana Firsowa - którzy próbowali sprzedać dwupokojowy lokal Jakżynej. Według policji, spreparowali oni wszystkie dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania. Policja już wtedy podejrzewała, że kobieta została zamordowana.

Jakżyna, reżyserka i scenarzystka, to autorka kilkunastu filmów dokumentalnych, w tym pierwszego rosyjskiego dokumentu poświęconego Janowi Pawłowi II pt. "Nie lękaj się, modlę się za ciebie!". Dzieło to powstało w 2005 roku. Opowiedziała w nim o ekumenicznym nauczaniu polskiego papieża, jego związkach z prawosławiem i spotkaniach z Rosjanami.

Po kilku latach znów zajęła się pontyfikatem Jana Pawła II, by w 2012 roku zaprezentować film "Papież, który nie umarł". Jest to tryptyk, na którego pierwszą część złożyły się wspomnienia znanych przedstawicieli świata religijnego, kulturalnego i politycznego na temat ich spotkań z Janem Pawłem II. W drugiej części autorka kreśli sylwetkę papieża przez jego nauczanie. W trzeciej opowiada o jego roli w twórczości muzycznej Wojciecha Kilara.

WP

Jakżyna ukończyła Wydział Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Temat jej pracy dyplomowej to "Polski Teatr Telewizji". Ponad 20 lat pracowała w redakcji muzycznej telewizji państwowej. Później była związana z kilkoma wytwórniami i studiami filmowymi. Ostatnio współpracowała z Rosyjską Symfoniczną Orkiestrą Filmową, realizując cykl "Muzyka ekranu na żywo".

Wiele czasu poświęcała promocji kultury polskiej w Rosji, przede wszystkim filmów. Prowadziła Klub Filmu Polskiego w Domu Kina w Moskwie, w ramach którego prezentowała najlepsze polskie filmy młodym filmowcom i studentom wyższych szkół artystycznych. Była kuratorem działu "Polska" w piśmie "Mecenat i Świat". Przeprowadzała wywiady z polskimi reżyserami, pisarzami i muzykami.

Zaginęła wkrótce po powrocie z kolejnego pobytu w Polsce.

Polub WP Wiadomości
WP
WP