Talibowie odcięli TV. Amerykanie przechytrzyli władców Afganistanu
Po tym, jak talibowie zakazali transmisji Voice of America z naziemnych nadajników telewizyjnych, finansowana przez rząd USA agencja informacyjna uruchomiła satelitę. W eterze znów obecne są amerykańskie programy, nadawane specjalnie dla Afganistanu.
Talibowie 27 marca nakazali afgańskim stacjom telewizyjnym zaprzestanie transmisji wskazanych programów. Uznali je bowiem za podważające ich politykę. Na czarnej liście talibów znalazło się BBC, Deutsche Welle i Voice of America.
Departament Stanu USA potępił ten zakaz i wezwał afgańskich talibów, aby pozwolili dziennikarzom i obrońcom praw człowieka na swobodne działanie. Waszyngton podkreśla, że nadal jest zaangażowany we wspieranie prawa do wolności słowa na całym świecie.
Teraz więc uruchomione zostało nowe źródło przekazu. Dzięki uruchomionemu programowi z satelity do mieszkańców Afganistanu znów powrócą nieocenzurowane programy i wiadomości w języku paszto i dari.
Nowy strumień telewizyjny, zidentyfikowany jako VOA Afganistan, pochodzi z satelity Yahsat Y-1A, najpopularniejszej lokalnej platformy. - Afganistan jest obecnie jednym z najbardziej represyjnych rynków medialnych na świecie - powiedziała serwisowi Dawn dyrektor VOA, Yolanda López. - Pomimo prób talibów, by położyć kres wolności prasy, chcemy dostarczać wiarygodne wiadomości.
Amerykanie przechytrzyli talibów
Nowy strumień satelitarny VOA Afganistan obejmuje popularne wiadomości telewizyjne "TV Ashna", program dla kobiet "Etesal", audycje dostępne dla widzów oraz audycje z Radia Wolna Europa/Radio Liberty. Planowane są dodatkowe programy, w tym programy rozrywkowe, które wypełnią pustkę w Afganistanie, jaka powstała po wprowadzaniu kolejnych ograniczeń. Lokalne kanały nie mogą emitować na przykład programów muzycznych.
Grondecka: talibowie potrzebują pomocy. Dziennikarka wyznała, czego się boi
Odkąd talibowie zajęli Kabul, zaczęli łamać zobowiązania, złożone w związku z przejęciem władzy. Choć zapewniali o prawie kobiet do dostępu do edukacji, 23 marca zakazali dziewczynkom uczęszczania do szkoły średniej.
Afgańskie aktywistki walczące na rzecz praw kobiet wyszły w sobotę na ulice, domagając się od talibów ponownego otwarcia szkół dla dziewcząt. Zapowiedziały też falę protestów w całym kraju, jeśli władze nie zmienią polityki edukacyjnej.