Takich plam nie było na Słońcu od lat
W ciągu ostatnich 48 godzin na powierzchni Słońca pojawiła się bardzo duża grupa plam słonecznych. Tak dużej grupy nie widziano na tarczy naszej dziennej gwiazdy w ciągu ostatnich czterech lat - informuje serwis interentowy SpaceWeather.
Ostatnie maksimum 11-letniej aktywności słonecznej pojawiło się w latach 2000-2001. Obecnie jesteśmy w końcówce bardzo głębokiego minimum. Prognozy mówiły, że powinniśmy z niego zacząć wychodzić już w roku 2009. Słońce było jednak wtedy wyjątkowo spokojne. W sumie, w zeszłym roku aż przez 260 dni tarcza Słońca nie zawierała ani jednej plamy. Jeśli jednak jakaś się pojawiała, była bardzo mała i szybko zanikała.
Teraz sytuacja się zmieniła. W ciągu ostatnich 48 godzin na powierzchni Słońca pojawiła się grupa plam oznaczona numerem 1045, która bardzo szybko przemieniła sie w obiekt zawierający kilkadziesiąt plam. Dzięki niej liczba Wolfa (która określa aktywność naszej dziennej gwiazdy) sięgnęła ponad 50. Ostatnio liczba ta była tak wysoka prawie pięć lat temu.
Plamy słoneczne to nic innego jak miejsca na powierzchni Słońca chłodniejsze od otaczającej je materii o około 1000-2000 stopni. Dzięki temu, przez kontrast wydają nam się ciemniejsze. W rzeczywistości i tak są rozgrzane do temperatury rzędu 4000-4500 stopni K. Ciemne centrum plamy astronomowie nazywają cieniem. Jest on otoczony przez półcień, składający się z radialnie ułożonych strug gorącego gazu, poprzetykanych chłodniejszymi obszarami.