Trwa ładowanie...

Takich funkcjonariuszy przyjmują w policji. Kandydaci dostają 126 punktów na 240

Drastycznie spada jakość funkcjonariuszy przyjmowanych do służby w policji. Okazuje się, że po testach, na których można dostać maksymalnie 240 punktów, przyjmuje się osoby, które otrzymały 126 punktów.

Takich funkcjonariuszy przyjmują w policji. Kandydaci dostają 126 punktów na 240Źródło: Policja
d2nqlh7
d2nqlh7

Policyjne wpadki to już codzienność. Dopiero co dowiedzieliśmy się, że z parkingu przy Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie został skradziony samochód marki Porsche Cayenne. Samochód był zabezpieczony jako dowód rzeczowy w prowadzonym postępowaniu. Szacunkowa wartość auta to 120 tys. zł. Augustowska policja prosi o pomoc wszystkie osoby, które widziały skradzione auto..

Wakaty i słabe testy

Z czego wynikają błędy mundurowych? Według wiceszefa sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji Marka Wójcika ze spadku jakości przyjmowanych policjantów. - O ile w 2012 roku zarejestrowanych kandydatów na funkcjonariuszy było 44 600 osób, o tyle w 2017 zarejestrowano ledwie 23,4 tysiąca. W całym kraju brakuje obecnie ponad 5 tysięcy funkcjonariuszy. To dlatego komendy obniżają kryteria naboru. Żeby dostać się do policji, wystarczy otrzymać na testach 126-127 punktów, choć maksymalnie można uzyskać ich 240 – mówi nam Marek Wójcik.

Wirtualna Polska dotarła do list przyjęć w komendzie wojewódzkiej w Bydgoszczy i w Opolu. Ta pierwsza pochodzi z 20 marca i jest na niej 22 nowo przyjętych funkcjonariuszy. Najlepszy z nich uzyskał 182 punkty, kilku kolejnych zmieściło się w przedziale 160-170 punktów, a najgorszy uzyskał 126 punktów. Z kolei w Opolu najlepszy kandydat uzyskał 180 punktów, a najgorszy 127. Opolska policja zamierzała przyjąć 40 nowych funkcjonariuszy. Nie udało się. Przyjęto 35.

Zobacz także: Tomasz Komenda o swoich marzeniach po uniewinnieniu. "Dostaję listy matrymonialne"

Przypomnijmy, procedura doboru do służby w Policji ma charakter konkursowy. Przyjęcie kandydata do służby w tej formacji jest uzależnione od uzyskania przez niego pozytywnych wyników ze wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego. Łącznie kandydat do służby może uzyskać maksymalnie 220 punktów. Za test wiedzy od 0 do 40 punktów; test sprawności fizycznej - maksymalnie 60 punktów; test psychologiczny - maksymalnie 60 punktów; rozmowa kwalifikacyjna - maksymalnie 60 punktów. Dodatkowo kandydaci otrzymują preferencyjne punkty (20) za posiadane wykształcenie, a także posiadane umiejętności (np. prawo jazdy).

d2nqlh7

Kandydaci po studiach poszukiwani

- Dzisiaj do policji przychodzą osoby często nieporadne życiowo, które nie potrafią znaleźć sobie żadnej pracy. Ciężko jest przyciągnąć do naszej formacji osoby z wyższym wykształceniem, bowiem bez problemu znajdą oni lepiej płatną pracę. Jeżeli średnie wynagrodzenie na stanowisku kursanta wynosi 1899 zł netto, na stanowisku policjanta 2 626 zł netto, a średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw to 3 227 zł netto, to praca w policji nie jest atrakcyjna dla ludzi z wysokimi umiejętnościami i kwalifikacjami. Przegrywamy na starcie - mówi nam jeden z komendantów wojewódzkich, proszący o anonimowość.

Potwierdzeniem tych słów jest film ze szkolenia mundurowych, który Wirtualna Polska publikowała tydzień temu. Można je zobaczyć tutaj:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nqlh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nqlh7
Więcej tematów