Tak źle nie było od dekady. Polska spada w rankingu wolności mediów

Coroczny raport "Reporterów bez granic" klasyfikuje wszystkie kraje na świecie pod względem wolności prasy. W tym roku Polska spadła z 58. na 59. pozycję w zestawieniu. Jeszcze 4 lata temu zajmowała 18. miejsce na 180 krajów ujętych w raporcie

Tak źle nie było od dekady. Polska spada w rankingu wolności mediów
Źródło zdjęć: © iStock.com
Piotr Białczyk

Po raz kolejny czołówkę otwierają kraje skandynawskie. Na podium znalazła się Norwegia zaraz za nią uplasowała się Finlandia oraz Szwecja. Czwarte miejsce zajęła Holandia, piąte Dania. Twórcy raportu zwracają uwagę, że w całej Europie nasiliły się ataki na niezależnych dziennikarzy. Według organizacji związane jest to z "erozją instytucji, do której doprowadzają coraz bardziej autorytarne reżimy".

Wyraźny spadek

Polska zajmuje 59. pozycję w raporcie, który klasyfikuje 180 krajów. Tak dalekiej pozycji nie zajmowała od blisko dekady. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w latach 2005-2007 - wtedy odpowiednio zajęła 53., 60. i 56. miejsce.

Najwięcej uwagi w przypadku Polski, autorzy poświęcili sytuacji w mediach publicznych. Przypomniano, że po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, niektórzy przypisywali TVP współodpowiedzialność za mowę nienawiści, która miała doprowadzić do zabójstwa. Dodatkowo zaznaczono, że pod niektórymi oddziałami regionalnymi oraz TVP Info organizowano manifestacje w tej sprawie.

- Media publiczne zostały przemianowane na narodowe i przekształcone w tubę propagandy rządowej. Ich nowi dyrektorzy nie akceptują przeciwnych poglądów ani bezstronności u dziennikarzy, a tych, którzy nie chcą się podporządkować, zwalniają - stwierdzają twórcy raportu.

"Reporterzy bez granic" zwrócili też uwagę na próbę tłumienia krytyki płynącej z polskich mediów. - Wzrost nękania niezależnych mediów w ostatnich miesiącach wygląda coraz bardziej na prześladowanie sądowe na pełną skalę - czytamy w raporcie. - Tak jak wcześniej, głównym celem rządu jest "Gazeta Wyborcza", która teraz znalazła się na osobistym celowniku Jarosława Kaczyńskiego, prezesa rządzącej partii - stwierdzają "Reporterzy bez granic".

Europa i świat

Według twórców raportu, wolność mediów spadła we wszystkich badanych krajach. Największy spadek odnotowano w krajach Ameryki Północnej i Południowej (o blisko 4 proc.). Zaraz za tymi regionami znalazła się Europa (spadek o około 2 proc.), jednak tutaj wskaźnik wolności prasy nadal jest najwyższy na świecie.

W przypadku Starego Kontynentu, "Reporterzy bez granic" zwrócili uwagę na coraz większe niebezpieczeństwo zagrażające dziennikarzom. Dowodem na to były morderstwa na Malcie, Słowacji i Bułgarii oraz fizyczne i słowne ataki w Serbii oraz Czarnogórze.

Najgorzej w całym zestawieniu wypadają kraje z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. To tam dziennikarze giną wojnach oraz trafiają do więzień za ujawnianie informacji niewygodnych dla rządzących. Twórcy raportu przywołują także przykład Jamala Khashoggiego, którego zamordowano w saudyjskim konsulacie w Turcji. Najlepiej z całego regionu wypadła Tunezja, której udało się awansować o 14. "oczek". Obecnie zajmuje 97. lokatę..

Ranking wolności prasy, przygotowany przez "Reporterów bez granic", publikowany jest od 2002 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (498)