Trwa ładowanie...
d1vwnu6
wielka brytania

Tak Theresa May ocenia Donalda Tuska. Będzie "za"?

Coraz bliżej decyzji w sprawie ewentualnej reelekcji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jak w obliczu głosowania za jego kandydaturą na szczycie w Brukseli zachowa się szefowa brytyjskiego rządu? Znamy ocenę Theresy May na temat obecnego "prezydenta UE".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk
Donald Tusk (PAP/EPA, Fot: STEPHANIE LECOCQ)
d1vwnu6

Pierwszy, dwuipółroczny mandat byłego polskiego premiera na czele Rady Europejskiej wygasa w maju, a pomysł powołania go na kolejną kadencję cieszy się poparciem większości państw unijnych.

May uważa, że Tusk dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków. Rzecznik premier nie sprecyzował jednak, czy na czwartkowo-piątkowym szczycie szefowa brytyjskiego rządu zagłosuje za jego ponownym wyborem.

W poniedziałek o zmianie zdania ws. Tuska poinformowali Niemcy. Oznajmili, że jednak będą forsować jego kandydaturę na szefa Rady Europejskiej. Rząd federalny zaapelował do polskich władz, aby te zmieniły swoje negatywne stanowisko i zaprzestały blokowania kandydatury Tuska.

d1vwnu6

Jeszcze w poniedziałek rzecznik rządu federalnego Steffena Seiberta zapewniał, że Berlin nie zamierza naciskać na polskie władze w kwestii kandydata na przewodniczącego Rady Europejskiej. Wcześniej rzecznik niemieckiego rządu informował, że działalność Tuska wysoko ocenia Angela Merkel.

Do niedawna Tusk był jedynym oficjalnym kandydatem na stanowisko szefa RE. W sobotę polskie MSZ poinformowało, że rząd w Warszawie na szefa Rady Europejskiej proponuje kandydaturę wieloletniego eurodeputowanego PO, Jacka Saryusza-Wolskiego.

d1vwnu6

Podziel się opinią

Share

d1vwnu6

d1vwnu6
Więcej tematów