Tak rozkradali miliony hrywien. Afera w ukraińskim MON
Ukraińskie Ministerstwo Obrony zostało uwikłane w skandal korupcyjny związany z zakupami żywności dla wojska. Wykryte nieprawidłowości opiewają na ponad 733 mln hrywien.
Co musisz wiedzieć?
- Kto jest zamieszany? W sprawę zamieszani są były kierownik departamentu Ministerstwa Obrony Ukrainy oraz właścicielka i kierownicy firm dostawczych.
- Jak działała schemat? Manipulowano cenami produktów w katalogu, co pozwalało na zawyżanie cen popularnych towarów.
- Jakie są konsekwencje? Dzięki śledztwu udało się zapobiec dalszemu rozkradaniu budżetu na kwotę 788 mln hrywien.
Jak działała afera z jajkami po 17 hrywien?
Ukraińskie Narodowe Biuro Antykorupcyjne (НАБУ) oraz Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (САП) ujawniły skandal korupcyjny w Ministerstwie Obrony Ukrainy. W latach 2022-2023 doszło do rozkradania funduszy na zakup żywności dla Sił Zbrojnych Ukrainy. W procederze uczestniczyli były kierownik departamentu ministerstwa oraz właścicielka i kierownicy firm dostawczych. "To pozwalało postawcom manipulować cenami: zawyżać je na popularne produkty i zaniżać na mniej używane" - podkreślono w raporcie, cytowanym przez Ukraińska Prawdę
Jakie były skutki finansowe dla Ukrainy?
W wyniku tej afery, dwie firmy dostawcze kontrolowane przez jedną właścicielkę uzyskały ponad 733 mln hrywien nadwyżki. Śledztwo wykazało, że część tych środków została wyprowadzona jako dywidendy i pomoc finansowa dla powiązanych firm. "Te pieniądze mogły być użyte do zakupu hoteli w Chorwacji i innej nieruchomości" - informuje raport.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozycje Rosjan w ogniu. Ukraińcy uderzyli bronią z USA
Jakie działania podjęto po ujawnieniu skandalu?
Po rozpoczęciu śledztwa w styczniu 2023 r. i nagłośnieniu sprawy w mediach, uczestnicy procederu obniżyli ceny na 11 najbardziej poszukiwanych produktów. Dzięki temu udało się zapobiec dalszemu rozkradaniu budżetu na kwotę 788 mln hrywien. "Przestępcy zmniejszyli ceny na 11 najbardziej potrzebnych produktów" - podano w raporcie.
Źródło: Ukraińska Prawda