Tak pracują posłowie VIII kadencji. PiS złożył najwięcej projektów ustaw, Nowoczesna żadnego
• Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie VIII kadencji najwięcej projektów ustaw
• Nowoczesna nie skierowała do laski marszałkowskiej żadnego projektu
• Przestroga dla Nowoczesnej: może podzielić los PO
12.01.2016 | aktual.: 13.01.2016 12:03
Sejm VIII kadencji kończy dziś drugi miesiąc swojej pracy. Wirtualna Polska sprawdziła, które kluby parlamentarne złożyły najwięcej projektów ustaw. Liderem zestawienia jest Prawo i Sprawiedliwość. Posłowie partii rządzącej skierowali do laski marszałkowskiej trzydzieści pięć projektów ustaw. Do tej liczby można jeszcze doliczyć dziesięć dokumentów gabinetu Beaty Szydło, za którym stoi PiS.
Pierwsze miejsce Prawa i Sprawiedliwości nie jest zaskoczeniem. Ugrupowanie, które sprawuje władze zawsze zgłasza najwięcej projektów ustaw. - Partia rządząca jest w tym momencie maszynką do tego, żeby zrealizować obietnice wyborcze, zmienić instytucje i wprowadzić osoby z własnego otoczenia. W tym celu często zmieniane jest prawo - wyjaśnia dr hab. Norbert Maliszewski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Wśród opozycyjnych klubów parlamentarnych po trzy projekty ustaw złożyli posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ruchu Kukiz'15. Tylko jeden skierowała do laski marszałkowskiej Platforma Obywatelska. Największa partia opozycyjna nie jest jednak najgorszym klubem parlamentarnym, jeśli chodzi o merytoryczną pracę w Sejmie. Stawkę zamyka Nowoczesna. Posłowie partii Ryszarda Petru nie złożyli jeszcze żadnego projektu.
- Przygotowanie dobrych projektów trwa. Najpierw trzeba stworzyć dobre przepisy, a potem skonsultować je z właściwymi gremiami, których rozstrzygnięcie dotyczy - mówi Wirtualnej Polsce Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu z Nowoczesnej. I dodaje, że jej klub funkcjonuje dopiero drugi miesiąc. Tyle samo czasu istnieje KP Kukiz'15, a mimo to posłowie tej formacji złożyli w Sejmie już trzy projekty ustaw, w tym jeden dotyczący zmiany Konstytucji.
Nowoczesna zapewnia, że już wkrótce złoży w Sejmie pierwsze projekty ustaw. - Proszę ode mnie nie wymagać szczegółów. W najbliższym czasie pojawią się nasze projekty - tłumaczy Dolniak. Jak dowiedziała się WP partia Ryszarda Petru pracuje w tej chwili nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
Jak pokazują ostatnie sondaże Nowoczesna za sprawą sporu o TK wyrosła na główną siłę opozycyjną. Posłowie partii Ryszarda Petru wielokrotnie w tej kadencji zabierali głos z mównicy sejmowej negując pomysły PiS, sami jednak, jak pokazują statystyki dotyczące projektów ustaw, nie zaproponowali żadnego konstruktywnego rozwiązania. W ocenie dr hab. Maliszewskiego ta strategia może okazać się dla Nowoczesnej zgubna.
- W pierwszych miesiącach brak aktywności poza samą krytyką PiS-u nie spowoduje spadków notowań Nowoczesnej dlatego, że większość wyborców centrum zaczęła głosować przeciwko partii Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli jednak ugrupowanie Petru będzie koncentrować się tylko na straszeniu PiS, to podzieli los PO - tłumaczy Maliszewski. I dodaje, że według badań 75 proc. sympatyków Platformy popierało tę partię, aby opowiedzieć się przeciwko PiS, a tylko 25 proc. ze względu na jej merytoryczność. - Jeśli okaże się, że Nowoczesna nie będzie działać konstruktywnie, należy spodziewać się spadku jej notowań - wyjaśnia rozmówca WP. Zdaniem politologa UW nie będzie to jednak duże tąpnięcie, ponieważ siłą napędową partii Petru są dziś wyborcy głosujący przeciw PiS, dla których merytoryczna praca ma drugorzędne znaczenie.
Wirtualna Polska sprawdziła również, która partia zgłosiła w Sejmie najwięcej uchwał. Liderem zestawienia jest PiS (18). Na dalszych pozycjach są PO (4), PSL i Kukiz'15 (po 3). Stawkę zamyka Nowoczesna z jedną uchwałą na koncie.