Trwa ładowanie...
d40w24q

Tak PiS daje zarobić prawnikom prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Reprezentują go w procesie z Wałęsą

Adrian Salus i Bogusław Kosmus to prawnicy reprezentujący prezesa Jarosława Kaczyńskiego w procesie z Lechem Wałęsą. Obaj od jakiegoś czasu są "dyżurnymi" prawnikami Prawa i Sprawiedliwości. Jak ustaliła Wirtualna Polska, pierwszy z nich zasiada w radach nadzorczych kilku spółek skarbu państwa.
Share
Na procesie prezes PiS pojawił się w towarzystwie mec. Bogusława Kosmusa
Na procesie prezes PiS pojawił się w towarzystwie mec. Bogusława KosmusaŹródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d40w24q

Proces, który toczy się przed gdańskim sądem okręgowym dotyczy słów byłego prezydenta Polski o katastrofie smoleńskiej. Według Wałęsy, Kaczyński miał wydać polecenie nakazania lądowania Tu-154, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Kaczyński zaprzecza i uważa, że zostały naruszone jego dobra osobiste.

Rozprawa rozpoczęła się kilka minut po 10-tej. Obaj politycy nie szczędzili sobie złośliwości. - Po co ja pana ministrem robiłem? To mój wielki błąd i pomyłka – mówił Wałęsa.- I mój wielki błąd i pomyłka. I wstyd - odpowiadał prezes PiS.

Zobacz także: Zaskakujące słowa Arłukowicza o Kaczyńskim.Tego można PiS zazdrościć

Kaczyński na sali rozpraw pojawił się z mecenasem Bogusławem Kosmusem. To znany, gdański adwokat z kancelarii prawnej Gotkowicz, Kosmus, Kuczyński i Partnerzy. Jego kancelaria od lat pojawia się na liście płac PiS. M.in. w 2012 roku dostała za obsługę prawną 183 tys. zł. Z kolei w 2016 r. zarabiała w PiS 39,6 tys. zł miesięcznie (rocznie zarobiła ok 433 tys. zł). Prawnicy kancelarii specjalizują się m.in. w ochronie dóbr osobistych. Reprezentowali prezesa w kilku sprawach. Dlaczego prezes nie płaci za nie z własnej kieszeni? W PiS tłumaczą, że Jarosław Kaczyński to "organ partii" i dlatego partia bierze na siebie te wydatki.

d40w24q

A sam Kosmus reprezentował prezesa PiS m.in. w procesie o ochronę dóbr osobistych wytoczonym "Super Expressowi". Gazeta sugerowała "możliwe dysfunkcje psychiczne" lidera i musiała za to przeprosić po przegranej sprawie sądowej. Kosmus był także pełnomocnikiem Kaczyńskiego w procesie z oskarżenia prywatnego byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka o zniesławienie określeniem "agent-śpioch" zakończonym w 2012 r. pozasądową ugodą stron.

Mec. Adrian Salus i mec. Bogusław Kosmus - to prawnicy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego PAP
Mec. Adrian Salus i mec. Bogusław Kosmus - to prawnicy prezesa PiS Jarosława KaczyńskiegoŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak

Z kolei mec. Adrian Salus to 34-letni prawnik, prywatnie syn Zdzisława Salusa, od niedawna członka zarządu „Krajowej Spółki Cukrowej” z siedzibą w Toruniu. Salus senior przez długi czas był sekretarzem rady nadzorczej w spółce, w połowie tego roku został pełniącym obowiązki prezesa, by we wrześniu zostać członkiem zarządu.

Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, po wygranych wyborach przez PiS mecenas Adrian Salus zaczął zasiadać i zarabiać w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Był lub jest członkiem rady w: Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia", "Polsteam – Shipping Agency", "Polsteam Frachtowanie", "Terminal Portowy Świnoujście", "Kemipol" i "Polski PCS". W tej ostatniej spółce wspólnikami są Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz PGZ System. A mecenas Salus został tam członkiem rady nadzorczej w październiku 2018.

d40w24q

Według KRS, prawnik zasiada obecnie w trzech radach nadzorczych państwowych spółek. Z tego tytułu otrzymuje nie mniej niż ok. 15-20 tys. zł.

Według informacji Wirtualnej Polski, mecenas swoje usługi prawne dla PiS zaczął świadczyć kilka lat temu. W 2015 roku był radcą prawnym komitetu wyborczego partii. A w ostatnim czasie reprezentował prezesa Kaczyńskiego w procesie za słowa „o gorszym sorcie” (wygranym przez prezesa PiS); oraz premiera Mateusza Morawieckiego – za słowa w samorządowej kampanii wyborczej o braku inwestycji infrastrukturalnych za rządów PO i PSL (przegranym przez premiera Morawieckiego).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40w24q

Podziel się opinią

Share
d40w24q
d40w24q
Więcej tematów