Trwa ładowanie...
d3myra5
30-07-2004 06:47

"Tak" dla konstytucji europejskiej

Prawie dwie trzecie Polaków chce decydować o losach konstytucji europejskiej w referendum. Jeśli głosowalibyśmy dziś, ponad połowa z nas poparłaby traktat - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego wspólnie z Pracownią Badań Społecznych.

d3myra5
d3myra5

Za referendum konstytucyjnym opowiada się 73% mieszkańców naszego kraju. Zaledwie 17% uważa, że to parlament powinien rozstrzygnąć, czy ratyfikować traktat konstytucyjny. Zwolennicy przyjęcia europejskiej konstytucji stanowią większość - 51%. Przeciwne zdanie prezentuje 16% społeczeństwa. Co trzeci Polak nie ma na ten temat zdania - pisze "Rzeczpospolita".

Sondaż pokazuje, że najwięcej Polaków chce, byśmy decydowali o losach konstytucji jako jedni z ostatnich w Europie. Kwestia terminu polskiego referendum nadal poważnie dzieli - zarówno polityków, jak i społeczeństwo. Nie znajduje uznania propozycja ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza, by głosowanie odbyło się jednocześnie z wyborami prezydenkimi, a więc jesienią 2005 roku.

Polacy woleliby, aby referendum odbyło się na wiosnę. Aż 46% osób nie chce jednak, aby zostało ono połączone z ewentualnymi wiosennymi wyborami do Sejmu. Referendum powinno być zupełnie niezależnie od wyborów w Polsce, po powołaniu nowego Sejmu i prezydenta, a także po innych referendach w Europie - uważa lider PiS Jarosław Kaczyński. Także LPR chciałaby, aby głosowanie odbyło się w miarę późno, najlepiej po Brytyjczykach, którzy - jak przekonuje Marek Kotlinowski - na pewno odrzucą konstytucję. Z kolei Marek Borowski z SdPl uważa, że referendum najlepiej połączyć z wyborami prezydenckimi, ponieważ wówczas są większe szanse na osiągnięcie wymaganej 50-procentowej frekwencji. (IAR)

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj