Trwa ładowanie...

Tajne rozmowy ws. Korei Północnej. Będzie ultimatum?

Azjatyckie media oraz amerykańska telewizja NBC informują o "tajnej" misji chińskich negocjatorów, którzy przebywają obecnie w Pjongjangu. Celem rozmów obu stron ma być wypracowanie porozumienia wobec zaostrzającego się wokół Korei Płn. konfliktu.

Share
Tajne rozmowy ws. Korei Północnej. Będzie ultimatum?
Źródło: PAP/EPA
d2tt0hk

Według NBC Chiny wysłały do Pjongjangu głównych negocjatorów ds. programu nuklearnego, których celem jest poinformowanie Korei Płn. "o powadze sytuacji".

Tajwańska agencja informacyjna powołuje się z kolei na słowa hongkońskiego analityka ds. wojskowych Lianga Guolianga, według którego Pekin dąży do rozwiązania nuklearnego impasu z Koreą Płn. przy pomocy kanałów dyplomatycznych. Pjongjang pragnie uzyskać od Chin zapewnienia odnośnie bezpieczeństwa i ekonomicznej stabilności.

Strona północnokoreańska żąda gwarancji trzech lat na wycofanie się z programu atomowego. Pekin - według źródeł z Tajwanu - wymaga porzucenia atomu w ciągu trzech miesięcy i ma dawać Pjongjangowi od dwóch do trzech tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji.

d2tt0hk

Analityk uważa, że taki plan ma "50 proc. szans" na powodzenie. Według niego, jeżeli Pjongjang nie wyrazi zgody na chińskie żądania, Pekin wycofa się z dyplomatycznych metod zażegnywania konfliktu.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowemimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA.

d2tt0hk

Podziel się opinią

Share
d2tt0hk
d2tt0hk
Więcej tematów