Tajne prace nad unijnymi strukturami wojskowymi
Opierając się na utrzymywanym w tajemnicy
porozumieniu Niemcy, Francja i Wielka Brytania pracują "pełną
parą" nad utworzeniem niezależnych od NATO wojskowych struktur
Unii Europejskiej - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
12.10.2003 15:30
Pomimo rezygnacji z projektu utworzenia w brukselskiej dzielnicy Tervuren własnej unijnej kwatery głównej, urzędnicy w Paryżu, Londynie i Berlinie kontynuują "za kulisami" swoje działania.
Jak twierdzi "Der Spiegel", podstawą tego projektu jest utrzymywane dotychczas w tajemnicy porozumienie kanclerza Gerharda Schroedera, prezydenta Jacquesa Chiraca i premiera Tony'ego Blaira z 20 września, w którym także szef brytyjskiego rządu uznał konieczność "planowania i efektywnego kierowania operacjami UE bez korzystania ze środków i potencjału NATO".
Trzy kraje zamierzają pracować nad projektem powstania własnej jednostki planowania i dowodzenia do zapowiedzianego na przyszły tydzień spotkania na szczycie UE. W przyszłości jednostka taka ma kierować również interwencjami wojskowymi.
W przypadku, gdyby nie wszystkie kraje Unii chciały przyłączyć się do projektu, największe kraje Unii powołają strukturę współpracy "zainteresowanych krajów" - twierdzi "Der Spiegel".
Polska obawia się, że tworzenie struktur wojskowych konkurencyjnych wobec NATO osłabić może zdolność do współdziałania w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.