Trwa ładowanie...
d7ipl0j

"Tajne bogactwa Putina". USA zabierają głos po materiale BBC: wiedzieliśmy o tym

• BBC pokazało dokument "Tajne bogactwa Putina"
• Z programu wynika, że prezydent Rosji jest skorumpowany
• Resort finansów USA: wiedzieliśmy o tym od wielu, wielu lat
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Tajne bogactwa Putina". USA zabierają głos po materiale BBC: wiedzieliśmy o tym
(AFP, Fot: Sergei Ilnitsky)
d7ipl0j

Przedstawiciel resortu finansów USA Adam Szubin powiedział w dokumentalnym programie BBC - Panorama - że prezydent Rosji Władimir Putin jest skorumpowany i że rząd Stanów Zjednoczonych wie o tym "od wielu, wielu lat".

Szubin nadzoruje sankcje nakładane przez amerykański resort finansów - wskazuje BBC. - Widzieliśmy, jak Putin, wykorzystując aktywa państwowe, wzbogacał swoich przyjaciół, swych bliskich sojuszników i marginalizował tych, których nie uważa za przyjaciół - powiedział.

BBC odnotowuje, że w zeszłym tygodniu opublikowano raport z brytyjskiego śledztwa z konkluzją, że Putin prawdopodobnie zaaprobował operację FSB w celu zabicia b. rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006 roku.

d7ipl0j

Szubin wskazał, że lukratywne kontrakty państwowe Putin kieruje do tych, co do których jest przekonany, że będą mu służyć i wyklucza tych, po których tego nie oczekuje. - Dla mnie to obraz korupcji - oświadczył przedstawiciel resortu finansów USA.

BBC zwraca uwagę, że rząd USA nałożył w 2014 roku sankcje na niektórych ludzi z Kremla i stwierdził, że Putin dokonał potajemnie inwestycji w sektor energetyczny. Amerykanie nie oskarżyli jednak wtedy rosyjskiego prezydenta wprost o korupcję.

BBC pisze na swej stronie internetowej, że Szubin nie chciał skomentować tajnego raportu CIA z 2007 roku, w którym majątek Putina oszacowano na ok. 40 miliardów dolarów. Oświadczył jednak, że rosyjski prezydent gromadzi potajemnie majątek.

Kreml odrzuca takie oskarżenia. W 2008 roku Putin uczynił to osobiście nazywając "po prostu bzdurą" twierdzenia, jakoby był najbogatszym człowiekiem w Europie.

d7ipl0j

Program BBC Panorama dotarł do byłych rosyjskich oficjeli, którzy twierdzą, że wiedzą o tajnych bogactwach Putina. Dmitrij Skarga, który kierował kiedyś państwowym przedsiębiorstwem żeglugowym Sowkomfłot twierdzi, że nadzorował przekazanie Putinowi jachtu wartego 35 mln dolarów i że był to dar od Romana Abramowicza, właściciela brytyjskiego klubu piłkarskiego Chelsea. Skarga dodał, że koszty utrzymania tego jachtu pokrywane były następnie z budżetu państwa.

BBC odnotowuje, że prawnicy Abramowicza, do którego Panorama zwróciła się z prośbą o komentarz, odrzucili twierdzenia na temat tego jachtu jako spekulacje i plotki.

Putin odmówił wypowiedzi w programie Panorama.

d7ipl0j

Podziel się opinią

Share
d7ipl0j
d7ipl0j
Więcej tematów