Trwa ładowanie...

Tajlandia: władze chcą ująć przywódcę antyrządowych protestów

Po czterech dniach wielkich antyrządowych demonstracji paraliżujących Bangkok władze powierzyły specjalnej jednostce policji zadanie ujęcia przywódcy tych protestów Suthepa Thaugsubana.

Tajlandia: władze chcą ująć przywódcę antyrządowych protestówŹródło: AFP, fot: Christophe Archimbault
dyzs3ml
dyzs3ml

Publiczna rozgłośnia PBS poinformowała o tym, powołując się na wicepremiera i szefa dyplomacji Suraponga Tovichakchaikula.

Nakaz aresztowania Suthepa Thaugsubana wydano w grudniu zeszłego roku, zarzucając mu wzniecanie zamieszek. Przywódca protestów nie ukrywa się, codziennie uczestniczy w wiecach i marszach w Bangkoku, ale zawsze otoczony ochroniarzami. - Jeśli policja chce mnie zatrzymać, to proszę bardzo. Jestem gotów do walki - powiedział, cytowany przez państwową telewizję MCOT.

Tymczasem w Bangkoku protesty nie ustają. Wielotysięczne demonstracje odbyły się m.in. przed resortem zdrowia i urzędem podatkowym. Zablokowano wiele ulic. Demonstranci domagają się ustąpienia rządu, któremu zarzucają korupcję, oraz odłożenia zaplanowanych na 2 lutego wyborów. Opozycja podkreśla, że przed wyborami muszą zostać przeprowadzone reformy mające na celu walkę z korupcją w życiu politycznym.

Premier Yingluck Shinawatra oświadczyła w środę, że przedterminowe wybory odbędą się zgodnie z planem 2 lutego mimo nacisków ze strony jej przeciwników.

dyzs3ml

W Tajlandii okresowo dochodzi do niepokojów od odsunięcia przez wojskowych w 2006 roku na tle zarzutów korupcyjnych brata Yingluck - byłego premiera Thaksina Shinawatry.

Najnowsze demonstracje rozpoczęły się, gdy rząd poparł projekt ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót Thaksina Shinawatry do Tajlandii.

Premier Yingluck Shinawatra próbowała załagodzić kryzys, rozwiązując w grudniu 2013 roku parlament i zwołując przedterminowe wybory na 2 lutego. Zarówno demonstranci, jak i Partia Demokratyczna wzywają do bojkotu tych wyborów, w których i tak zwycięży zapewne ugrupowanie Yingluck.

Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu.

dyzs3ml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyzs3ml
Więcej tematów