Trwa ładowanie...

Tajemniczy tunel w Górach Kamiennych. Kolejne znalezisko na Dolnym Śląsku

Kolejne znalezisko na Dolnym Śląsku. Gmina Mieroszów skierowała do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu zawiadomienie o możliwości istnienia tajnego tunelu pod górą Dzikowiec.

Share
Tajemniczy tunel w Górach Kamiennych. Kolejne znalezisko na Dolnym Śląsku
Źródło: Facebook, Fot: Gmina Mieroszów
d3hsms4

W poniedziałek Gmina Mieroszów skierowała na ręce Starosty Wałbrzyskiego oficjalne zawiadomienie o możliwości istnienia tajnego tunelu prowadzącego pod górę Dzikowiec. To trzecie w ostatnim okresie znalezisko na terenie powiatu wałbrzyskiego – po „złotym pociągu” oraz nieznanych dotąd fragmentach kompleksu „Riese” w Górach Sowich.

Czego dokładnie dotyczy najnowsze znalezisko? „Do obiektów zainteresowań dołączył ostatnio tunel kolejowy w Unisławiu Śląskim o długości 262 metrów, wydrążony pod wzgórzem Podlesie (603 m n.p.m.) w latach 1875-1877. Z przekazów historycznych wynika, że w tunelu istniała zwrotnica kolejowa, która miała kierować składy pociągów pod górę Dzikowiec (836 m n.p.m.), oddaloną od tunelu o ok. 1 km” – czytamy w komunikacie umieszczonym przez Gminę Mieroszów na Facebooku.

d3hsms4

Przedstawiciele gminy informują o wzmożonym zainteresowaniu obiektem ze strony eksploratorów. Podczas dokonanych oględzin orzeczono, że w tunelu jest miejsce, gdzie mógł istnieć wjazd do tunelu prowadzącego w kierunku Dzikowca. Zaobserwowano tam również ślady po dokonaniu nielegalnych odwiertów, o czym gmina powiadomiła Straż Ochrony Kolei.

„ W zaistniałej sytuacji konieczne będzie wykonanie badań geofizycznych. Gmina Mieroszów, w porozumieniu z odpowiednimi instytucjami, jest gotowa do ich przeprowadzenia we własnym zakresie” – dowiadujemy się z komunikatu na Facebooku.

Kilka lat temu pojawiły się domniemania, że masyw Dzikowca wiąże się w jakiś sposób z oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów kompleksem „Riese”. Tej informacji jednak jak dotąd nie potwierdzono, choć w 2006 r. zajmujący się tą sprawą odkrywcy wskazywali na podobieństwo zakresu prac przy „Riese” i pod Dzikowcem.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3hsms4

Podziel się opinią

Share
d3hsms4
d3hsms4
Więcej tematów