Tajemnicze rysunki z Nazca. Niezwykłe odkrycie w Peru
W Peru, na terenie pustyni Nazca, odkryto ponad 160 fascynujących rysunków, zwanych geoglifami. To kolejne tego typu znaleziska na tym obszarze. Sięgają one swoim wiekiem jeszcze czasów starożytnych. Naukowcy do dziś głowią się nad ich rolą.
14.12.2022 14:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcom udało się wyodrębnić aż 168 kolejnych geoglifów na terenie pustyni Nazca w Peru. Są one zwane liniami Nazca i intrygują badaczy od 2019 roku, kiedy to odkryto pierwsze rysunki na tym obszarze.
Niesamowite rysunki widziane z nieba
Geoglify to szczególne rodzaje rysunków. Są one wykonane na powierzchni ziemi, a do tego na tyle duże, że często trudno je zauważyć. Zwykle dopiero z góry można rozpoznać stworzone przed wiekami kształty. Tak było i tym razem. Najnowsze geoglify odkryto dzięki zdjęciom lotniczym. Według szacunków naukowców pochodzą one nawet z okresu od 100 r. pne do 300 r. ne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najnowsze rysunki z Nazca przedstawiają zarysy postaci zwierzęcych oraz ludzkich. Badacze z Uniwersytetu Yamagata w Japonii, którzy odpowiadają za ostatnie znalezisko, opublikowali zdjęcia ukazujące ostatnio odkryte geoglify. Można tam zobaczyć między innymi postacie zwierzęce przypominające kota, węża, ptaka, pająka czy małpę. I nic dziwnego, że zostały one zauważone tak późno. Mierzą one po kilka metrów długości, przez co nie da się ich wyodrębnić wzrokiem, stojąc na ziemi. Dopiero zdjęcia lotnicze pomogły je zauważyć.
Tajemnica linii Nazca
Pierwsze peruwiańskie geoglify na terenie pustyni Nazca odkrywano między czerwcem 2019 r. a lutym 2020 r., wykorzystując w tym celu zdjęcia lotnicze wykonane przez drony. Obecnie - łącznie z ostatnim znaleziskiem - wyodrębniono ich już 358, ale naukowcy sugerują, że to dopiero pięć procent wszystkich obecnych geoglifów w tym rejonie.
Badacze do dziś nie mają pewności odnośnie do tego, jakie jest znaczenie tych peruwiańskich geoglifów. Ich rzeczywisty cel intryguje archeologów, a wśród pojawiających się tez występuje rola obserwatorium wskazującego miejsca wschodu i zachodu słońca oraz innych ciał niebieskich podczas przesileń czy dar dla bogów, którzy z nieba mogli je podziwiać. Ale być może były one po prostu wyrazem ekspresji artystycznej ludzi z dawnych wieków.