PolskaTajemnicze historie miasta - poznaj największe skarby Warszawy

Tajemnicze historie miasta - poznaj największe skarby Warszawy

Publikacji historycznych o Warszawie jest wiele. W każdej bibliotece czy księgarni dostaniemy ogrom wiadomości na temat architektury, kultury, a nawet życia codziennego. Kto jednak choć raz brał udział w wycieczce z przewodnikiem, wie jak wielką rolę odgrywa w poznawanych historiach możliwość doświadczenia ich fizycznie. O ile głębiej można poznać historię, kiedy ma się możliwość ujrzenia na nowo budynku MDM, dotknięcia bizantyjskich elementów elewacji w Synagodze Nożyków, czy chociażby poczucia zapachu kościoła z 1945 roku.

Tajemnicze historie miasta - poznaj największe skarby Warszawy
Źródło zdjęć: © WawaLove.pl

Dla wszystkich fascynatów historii stolicy Biuro Przewodników Skarby Warszawy przygotowało cykliczne spotkania, połączone ze spacerami po mieście i dużą dawką informacji na jego temat. W najbliższy weekend, planowane są dwa spotkania.

Pierwsze, w sobotę 20 września, pod hasłem „Warszawa Socrealistyczna” podczas którego spacerowicze przejdą szlakiem socrealizmu - jedynego stylu architektonicznego ustalonego i zadekretowanego przez władze państwowe. Dowiedzą się w jaki sposób odbudowywała się powojenna Warszawa i gdzie znajdował się balkon I Sekretarza PZPR.

Zbiórka o godz. 13.00 na Rondzie de Gaulle'a, przy pomniku generała. Wycieczkę poprowadzi p. Monika Rybarczyk

Drugie spotkanie pod hasłem „Spacer po Woli”, odbędzie się w niedzielę 21 września. Podczas spaceru przewodnik poprowadzi uczestników szlakiem dzielnicy i jej najciekawszych obiektów. Opowie o dawnych mieszkańcach Woli, wskaże którędy biegła niegdyś ul. Dworska, oraz gdzie znajduje się oszukany gmach magnacki.

Zbiórka o godz.13.00 pod Biurowcem Reprograf, ul. Wolska 88 Wycieczkę poprowadzi p. Monika Rybarczyk.

Cena: 10zł / dzieci do lat 10 - bezpłatnie! Rezerwacje: http://www.skarbywarszawy.pl/, info@skarbywarszawy.pl

Program kolejnych spotkań:

"Zły" po zmroku - część 1

Czytając powieść Tyrmanda łatwo można dostrzec, jak ukazane w niej życie codzienne Warszawy bliskie jest obecnym czasom. Bo mimo, że akcja powieści dzieje się w latach 50. XX wieku, opisane w niej sytuacje łatwo przenieść w dzisiejsze realia. Czy Warszawa się zmieniła przez to pół wieku? Jeśli tak to w jaki sposób? Co zostało w niej takie samo? Tego wszystkiego będą się mogli Państwo dowiedzieć w czasie comiesięcznych spacerów zatytułowanych "Zły" po zmroku.

Miejsce zbiórki: Piątek, 26 września: ul. Marszałkowska 94/98 pod hotelem Novotel, godz. 19:00. Przewodnik: Sarah Skelton. Cena spaceru: 10 zł/os. Dzieci do lat 10 - bezpłatnie!

Saska Kępa

Saska Kępa od kilku lat uchodzi za jedną z najciekawszych części Warszawy. To tutaj można odetchnąć w ciszy i spokoju od miejskiego zgiełku, spacerując po malowniczych uliczkach. Oprócz tego każdy zakamarek osiedla kryje w sobie ciekawą historię. W najbliższą sobotę usłyszeć będzie można opowieści o ulicy Francuskiej i jej okolicy!

Miejsce zbiórki: Sobota, 27 września: rondo Waszyngtona, po stronie Stadionu Narodowego, godz. 13:00. Przewodnik: Rafał Zelman. Cena spaceru: 10 zł/os. Dzieci do lat 10 - bezpłatnie!

Synagoga Nożyków i okolice

Wycieczka rozpocznie się na placu Grzybowskim przed kościołem Wszystkich Świętych, a jej uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć na własne oczy ostatnie relikty dawnej, żydowskiej części Warszawy - ulicę Próżną, wnętrza synagogi i pozostałości muru warszawskiego Getta.

Miejsce zbiórki: Niedziela, 28 września: Plac Grzybowski przed kościołem Wszystkich Świętych, godz. 13:00. Przewodnik: Marcin Strachota. Cena spaceru: 20 zł/os. - w tym bilet wstępu do synagogi.

Źródło artykułu:wawalove.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)