Trwa ładowanie...

Pierwsza taka deklaracja. Ten atak wywołał popłoch na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Środa to 196. dzień rosyjskiej agresji. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny przyznał, że wybuchy na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofiedoriwce koło krymskiego miasta Saki były wynikiem uderzenia rakietowego przez ukraińskie wojsko. Wcześniej Ukraina nie brała bezpośredniej odpowiedzialności za wybuchy, które według zachodnich ekspertów wojskowych zniszczyły znaczną część lotnictwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Pierwsza taka deklaracja. Ten atak wywołał popłoch na Krymie Pierwsza taka deklaracja. Ten atak wywołał popłoch na Krymie Źródło: Telegram
d4lhes0
  •  • Podczas wizyty w Belgradzie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po raz kolejny zaskoczył swoją opinią. Obwinił Zachód o to, że dopuszcza się "prowokacji" wobec Rosji, które zmusiły ją do odcięcia dostaw energii do Europy. - Tak nie osiągnie się pożądanego rezultatu - pouczał.

  • • Łotwa, Litwa i Estonia osiągnęły porozumienie w sprawie znacznego ograniczenia, z pewnymi wyjątkami, możliwości przekraczania granic przez obywateli Federacji Rosyjskiej posiadających unijne wizy Schengen - oznajmił w środę na Twitterze szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics. Wyjątek ma obejmować m.in. kierowców ciężarówek oraz osoby opuszczające Rosję ze względów humanitarnych.

  •  • Ramzan Kadyrow oświadczył, że Republika Czeczenii przygotowuje kolejnych kilka tysięcy ochotników, którzy mają zostać rozmieszczeni w Ukrainie i  walczyć u boku Rosjan - donosi The Study of War. To nie pierwsze tego rodzaju zapowiedzi przywódcy czeczeńskich bojowników.  

  • • Poufny raport przygotowany dla Putina i władz rosyjskiego reżimu ostrzega, że negatywne skutki wojny będą dla gospodarki Rosji głębokie i długotrwałe - podaje Bloomberg. Agencja dotarła do tez z dokumentu, które są dla Kremla alarmujące i stoją w sprzeczności z optymizmem propagandy z Moskwy.

  • Według analityków Instytutu Badań nad Wojną (ISW), kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy "zauważalnie rozwija się na  południu i wschodzie kraju". Potwierdzeniem ich słów miały być ruchy ukraińskich wojsk w kilku kierunkach w zachodniej części regionu  Chersonia i zabezpieczenie terytorium za rzeką Siewierski Doniec w obwodzie donieckim. 
Trwa łączenie
21:55, 07.09.2022

Podczas  wieczornej gali Forum Ekonomicznego w Karpaczu wręczono nagrodę  "Człowieka roku" prezydentowi Ukrainy. W jego imieniu wyróżnienie  odebrał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Laudację na rzecz laureata wygłosił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

PAP
21:50, 07.09.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał tytuł "Człowieka roku" XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

21:50, 07.09.2022

Wojna w Ukrainie. - W Kijowie w ostatnich dniach najwięcej mówi się o zagrożeniu, jakie mogą spowodować żołnierze armii Putina w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze - relacjonuje Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski, który jest w ukraińskiej stolicy. - Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wynika, że zagrożenie jest poważne, bo podczas rosyjskich ostrzałów uszkadzane są budynki elektrowni, w których magazynowane są radioaktywne odpady - mówił w programie “Newsroom” nasz reporter. Jak dodał, Ukraińcy mówią o potężnym zagrożeniu dla całej Europy, a Rosję oskarżają o "brudną grę niebezpieczną kartą". - Mamy też informację o niebezpiecznym incydencie, bo Rosja próbowała wpłynąć na działania i raport MAEA - wyjaśnił Patryk Michalski. Więcej w materiale w wideo, a po najnowsze informacje od naszego korespondenta i codzienne relacje z wydarzeń związanych z wojną zapraszamy do serwisu Wiadomości WP.

21:45, 07.09.2022

Pod koniec lipca br. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oceniała, że Rosjanie rozpoczęli aktywną fazę przygotowań do pseudoreferendów w sprawie przyłączenia do Rosji, które planowali na okupowanych terenach południowej Ukrainy (w obwodach: chersońskim, zaporoskim i dniepropietrowskim), a także na wschodzie, w obwodzie charkowskim.

Terminy pseudoreferendów przesuwano - przypomina w środę agencja Ukrinform. Jedną z wymienianych dat był np. 11 września. Kolejny możliwy termin pojawił się w środę - przedstawiciel rosyjskiej rządzącej partii Jedna Rosja Andriej Turczak oznajmił, że odpowiednią datą byłby 4 listopada, gdy w Rosji przypada święto państwowe - Dzień Jedności Narodowej, upamiętniający rocznicę wyzwolenia Moskwy w 1612 roku spod polskich rządów siłami pospolitego ruszenia, dowodzonego przez kupca Kuźmę Minina i księcia Dymitra Pożarskiego. 

21:37, 07.09.2022

Wywiad ocenił, że wśród polityków zagranicznych, których Rosja chce zaangażować jako "obserwatorów" są m.in.: Gunnar Lindemann z partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), Maurizio Marrone z partii Fratelli d'Italia (Bracia Włosi) i Francuz Xavier Moreau, szef ośrodka Startpol. Są wśród nich także ludzie powiązani z tzw. przedstawicielstwami prorosyjskich separatystów z Donbasu, działającymi we Włoszech, Belgii i Finlandii: Palmarino Zoccatelli, Chris Romano i Johan Beckman.

21:31, 07.09.2022

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w środę, że Rosja nadal prowadzi przygotowania do pseudoreferendów na okupowanych terytoriach Ukrainy i że chce zaangażować jako "obserwatorów" m.in. polityków z niemieckiej partii AfD i włoskiej Fratelli d'Italia.

"Na razie okupanci mają wielkie problemy z przygotowaniem pseudoreferendów, szczególnie z powodu sukcesów sił zbrojnych Ukrainy, aktywnej działalności ruchu oporu i nastrojów społecznych (...). Z tego powodu Rosjanie przygotowują 'niezależnych obserwatorów' do legitymizacji pseudoreferendów na arenie międzynarodowej. Wśród nich mogą być w szczególności obywatele Unii Europejskiej" - oświadczył wywiad.

21:16, 07.09.2022

Na krótkich nagraniach, które trafiły do sieci widać rosyjskich żołnierzy jadących w pojeździe. Rosjanin mówi, że właśnie w tym momencie przepływają Dniepr w najwęższej jego części, którą w ciągu dnia ukraińskie siły atakowały rakietami. - Oby znowu nie zaczęli tego robić - mówi żołnierz. Kilka sekund później na jednostkę spadają rakiety. 

21:09, 07.09.2022

Do ataku na Rosjan doszło w momencie, gdy próbowali "wybudować alternatywną przeprawę w rejonie Hołej Prystani". - Zniszczona została barka z okupantami i sprzętem wojskowym na pokładzie. Nasz ostrzał nie pozwolił na dokończenie budowy przeprawy przez rzekę - przekazało z kolei Dowództwo Operacyjne "Południe". Atak na swoją jednostkę nagrał rosyjski żołnierz. 

20:55, 07.09.2022

Sztab Generalny podkreśla, że ​​wrogie wojska nadal ponoszą straty: w pobliżu miasta Hoła Prystań, tylko w ciągu ostatnich 24 godzin, straty wroga wyniosły około 70 osób, z czego ponad połowa zginęła. W pobliżu osady Tawrijsk zniszczono dwa samobieżne stanowiska artyleryjskie, dwa kolejne zostały uszkodzone. 

20:41, 07.09.2022

Jeden z batalionów artylerii nieprzyjaciela, operujący w kierunku Chersonia, stracił do 60 proc. swojego personelu i sprzętu i jest uważany za niezdatny do walki – informuje UNN powołując się na dane Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. 

20:10, 07.09.2022

- W ciągu 10 dni wejdzie w życie zakaz wjazdu do krajów bałtyckich dla obywateli Rosji posiadających krótkoterminowe wizy Schengen - zapowiedział w środę szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs, cytowany przez agencję LETA.

Obywatele Rosji, którzy posiadają krótkoterminowe wizy Schengen, nie będą mogli przekroczyć zewnętrznej granicy UE w krajach bałtyckich. Zakaz będzie dotyczyć granic z Rosją i Białorusią.

Ograniczenia przewidują pewne wyjątki, np. dotyczące dyplomatów i wyjazdów w celach humanitarnych.

20:02, 07.09.2022

"Sekretarz Blinken podziękował za zaangażowanie Polski na rzecz pomocy Ukrainie, w tym m.in. przyjęcia milionów ukraińskich uchodźców. Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych poruszyli także kwestie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, zarówno w rozumieniu dwustronnym, jak i w ramach wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozmówcy odnieśli się również do dalszej dwustronnej współpracy na rzecz rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej w Polsce" - czytamy w komunikacie.

MSZ poinformowało również, że szefowie dyplomacji wyrazili nadzieję na rychłe osobiste spotkanie w Stanach Zjednoczonych przy okazji zbliżającego się Zgromadzenia Ogólnego ONZ w drugiej połowie września w Nowym Jorku.

19:51, 07.09.2022

Obecna sytuacja na świecie oraz stosunki bilateralne były tematem środowej rozmowy telefonicznej szefa MSZ Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - poinformowało MSZ.

Jak podkreślono w komunikacie ministerstwa, rozmowa odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej.

Według MSZ, celem rozmowy była "ocena sytuacji bezpieczeństwa w regionie i dalsza koordynacja działań związanych z militarną i humanitarną pomocą Ukrainie broniącej się przed niesprowokowaną i bezprawną agresją Rosji".

19:38, 07.09.2022

"Rosyjskie wojska okupacyjne kontynuują łamanie wszystkich norm międzynarodowego prawa humanitarnego" - ocenia sztab. "W Kupiańsku w obwodzie charkowskim okupanci nielegalnie przetrzymują ok. 40 osób - lokalnych mieszkańców - na miejscowym posterunku policji" - czytamy w komunikacie sztabu. Z dzielnicy mieszkalnej miejscowości Kozacke w obwodzie chersońskim na południu kraju przymusowo wysiedlani są mieszkańcy - dodano. Według sztabu odnotowywane są przypadki rozlokowywania przez siły rosyjskie broni i sprzętu wojskowego na podwórzach placówek oświatowych.

19:26, 07.09.2022

Rosyjskie siły nielegalnie przetrzymują na komisariacie w mieście Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy około 40 miejscowych mieszkańców - podaje w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:12, 07.09.2022

"Władimir Putin wyraźnie powiedział, że chce wymazać Ukrainę z mapy i ustalić na nowo europejski porządek bezpieczeństwa. Ośmielona sukcesem Rosja może zaryzykować agresję na kolejnych sąsiadów, a nawet atak na państwa NATO" - ocenił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w artykule opublikowanym w dzienniku "Financial Times".19:06, 07.09.2022

Wojska rosyjskie w ciągu doby przeprowadziły w obwodzie donieckim 17 ostrzałów, w wyniku których są zabici i ranni – podały władze ukraińskie. Oddziały rosyjskie używały artylerii, wyrzutni rakietowych Grad i Uragan, a także systemów przeciwlotniczych S-300, przystosowanych do rażenia celów naziemnych.

18:58, 07.09.2022

Ciała trzech osób znaleziono pod gruzami ostrzelanego przez rosyjską artylerię budynku mieszkalnego w Słowiańsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały w środę służby ratownicze.

"Znaleziono ciała trzech zabitych osób: dwóch mężczyzn i kobiety" - przekazały służby w komunikacie na Facebooku. Dodały, że blisko 50 ton elementów budynku, zniszczonych w ostrzale, zostało rozebranych i usuniętych. "Na razie prace zostały zakończone" - głosi komunikat.

18:47, 07.09.2022

Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku stało się okazją do ataku, jaki Władimir Putin przypuścił na dwa kraje, zarzucając im złośliwe działanie w obszarze gospodarczym. Rosyjski dyktator obwinił Polskę i Ukrainę, które mają być odpowiedzialne za to, że rosyjski gaz nie może dotrzeć do europejskich odbiorców.18:33, 07.09.2022

Alarm powietrzny w całej Ukrainie.

alerts.in.ua
18:30, 07.09.2022

Aktualna mapa alarmów powietrznych. 

alerts.in.ua
18:20, 07.09.2022

Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

18:13, 07.09.2022

Groźba nalotów rakietowych i powietrznych na terytorium Ukrainy z terytorium i przestrzeni powietrznej Białorusi utrzymuje się - informuje w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.  

Jednocześnie sytuacja na kierunkach wołyńskim i poleskim pozostaje bez zmian. Niektóre jednostki Sił Zbrojnych Republiki Białorusi nadal wykonują zadania na terenach graniczących z Ukrainą.18:10, 07.09.2022

Podpułkownik Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej został schwytany w kierunku Charkowa przez ukraińskie wojsko. 

18:02, 07.09.2022

Wysłannicy MAEA stwierdzili obecność pojazdów wojskowych na terenie elektrowni, pod wiatą łączącą budynki z reaktorami. Raport mówi także o stacjonowaniu tam rosyjskiego personelu wojskowego i sprzętu militarnego w różnych miejscach.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największy taki obiekt w Europie. Została zajęta przez Rosjan w nocy z 3 na 4 marca. W sierpniu wojska rosyjskie kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

W najnowszym kwartalnym raporcie MAEA podała również, że zapasy uranu w Iranie, wzbogacone nawet do 60 procent, wzrosły znacznie powyżej ilości, która wystarczy, jeśli będzie dalej wzbogacany, do wyprodukowania bomby atomowej. 

East News
17:42, 07.09.2022

O spotkaniu Draghiego z argentyńskim dyplomatą poinformowała Kancelaria Premiera Włoch.

MAEA oświadczyła w najnowszym raporcie, że niezbędne jest natychmiastowe utworzenie strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej wokół okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy. Według Agencji istnieje także pilna potrzeba przedsięwzięcia środków tymczasowych w celu zapobieżenia wypadkowi jądrowemu, który mógłby być spowodowany działaniami wojennymi.

Telegram
17:35, 07.09.2022

Niedawna misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, negocjacje na temat irańskiego programu nuklearnego i kryzys energetyczny były tematami środowej rozmowy premiera Włoch Mario Draghiego z goszczącym w Rzymie dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lhes0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4lhes0
Więcej tematów