ŚwiatTajemnicza rakieta Iranu

Tajemnicza rakieta Iranu

Iran poinformował o przeprowadzeniu pomyślnej próby swej owianej tajemnicą rakiety typu powietrze-woda, wystrzeliwanej z samolotu i niszczącej cele na powierzchni wody. Jest to już trzecia podobna informacja w tym tygodniu.

Tajemnicza rakieta Iranu
Źródło zdjęć: © AFP

Na przedstawionym w telewizji filmie informacyjnym określana mianem broni "ultrahoryzontalnej" rakieta wystrzelona została ze śmigłowca i trafiła cel nawodny. Eksperci wojskowi poinformowali, że można ją także wystrzeliwać z samolotów odrzutowych.

Wcześniej dowództwo irańskie informowało o dwóch analogicznych próbach w niedzielę oraz we wtorek. Podobnie jak w środę, przeprowadzono je w trakcie manewrów morskich odbywających się na wodach Zatoki Perskiej.

W środowym przekazie w telewizji państwowej najnowszą, pomyślną próbę z pociskiem rakietowym nazwano "momentem przełomowym" w pracach nad irańskimi rakietami. Irańscy eksperci twierdzą, że zastosowano w nich nowatorskie w skali świata rozwiązania naprowadzające na "cele położone ponad horyzontem" (ang. skrót wojskowy OTHT), które pozwalają na maksymalne wykorzystanie zasięgu pocisku.

Irańskie próby rakietowe zbiegają się w czasie z konfliktem o rozwój irańskich technologii jądrowych, które zdaniem Teheranu służą jedynie do celów pokojowych (energetyka), ale - zdaniem Zachodu, a zwłaszcza USA - mogą być wykorzystywane również do produkcji broni atomowej.

Międzynarodowe oceny dwóch pierwszych prób torped rakietowych były znacznie bardziej sceptyczne od irańskich. Eksperci amerykańscy po drugiej próbie ocenili, że Irańczycy osiągnęli "pewne postępy", ale ich oceny skuteczności broni są prawdopodobnie przesadzone.

Z kolei część analityków moskiewskich przypuszcza, że chodzi prawdopodobnie o torpedy rakietowe wysokiej szybkości skonstruowane w Rosji i zakupione przez Teheran za pośrednictwem Chin lub Kirgistanu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)