InnowacjeTajemnice mózgu - gdzie są przykre wspomnienia

Tajemnice mózgu - gdzie są przykre wspomnienia

Naukowcy odkryli, który obszar mózgu jest odpowiedzialny za wydobywanie przykrych wspomnień - pisze "Gazeta Wyborcza". Ich zdaniem, to odkrycie może pomóc w leczeniu zaburzeń pamięci.

Teraz naukowcy zamierzają sprawdzić, czy przyjemne zdarzenia (np. pamięć o smacznym jedzeniu)
też przypominamy sobie dzięki niemu, czy też może ich pamiętanie rządzi się innymi prawami.

Chyba każdy czasem się męczył, by przypomnieć sobie linijkę świetnie znanego kiedyś wiersza albo adres dawno niewidzianej cioci, którą zamierzał odwiedzić. Dzięki pracy opublikowanej w "Science" lepiej wiemy, gdzie się chowają wspomnienia. Choć na razie tylko te związane z przykrymi doświadczeniami.

Naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów na myszach, wyłączali na pewien czas obszary mysiego mózgu, które wcześniej zidentyfikowali jako zaangażowane w przechowywanie przykrych wspomnień. Odkryli, że choć informacje te są rozproszone w różnych częściach mózgu, to za ich przypominanie odpowiedzialny jest tylko jeden niewielki obszar - tzw. przednia kora zakrętu obręczy (ACC).

Jego "znieczulenie" przy użyciu lidokainy sprawiało, że także "normalne" myszy zapominały o dawno wyuczonym strachu, choć świetnie pamiętały nieprzyjemne wstrząsy, jeśli przeżyły je zaledwie kilka dni wcześniej.

"Teraz, gdy dowiedzieliśmy się, gdzie trzeba szukać, jesteśmy bliżej odkrycia nowych leków, dzięki którym można będzie wpływać na pamięć i leczyć jej zaburzenia" - powiedziała dr Frankland cytowana przez "Gazetę Wyborczą". (IAR)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)