Trwa ładowanie...
d17uxfj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tajemnica kwatery N45 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie

Skala tajnych pochówków na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie może być porównywalna ze słynną Łączką - donosi "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajemnica kwatery N45 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie
(PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d17uxfj

Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który kieruje Samodzielnym Wydziałem Poszukiwań IPN, przygotowuje się do zbadania kwatery N45 na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim. - Chciałbym, aby prace rozpoczęły się jeszcze w maju - mówi prof. Szwagrzyk.

Dokładny termin rozpoczęcia badań archeologicznych zostanie ogłoszony po zebraniu wszystkich pozwoleń. Naukowcy spodziewają się znaleźć szczątki kilkudziesięciu osób. Z komputerowej ewidencji mogił zbiorowych Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wynika, że mogą się tam znajdować zwłoki co najmniej 47 żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Jednak, jak przypomina dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, historycy nie dysponują listą osób zamordowanych w praskich katowniach w latach 1944-1947.

d17uxfj

- Z tego powodu identyfikacja osób może być znacznie trudniejsza niż w przypadku Łączki - mówi dr Łabuszewski i dodaje, że na Cmentarzu Bródnowskim mogły zostać potajemnie pochowane nawet setki osób.

Zobacz także: Stalinowskie katownie

d17uxfj

Podziel się opinią

Share

d17uxfj

d17uxfj
Więcej tematów