Już za miesiąc do Budapesztu przybędzie chrześcijańską młodzież z całej Europy. Na 24. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, jak co roku przyjedzie także tysiące młodych Polaków. Spotkanie rozpocznie się 28 grudnia i potrwa do 1 stycznia 2002 r.
Na Wielkanoc br. Prymas Węgier kard. Laszlo Paskai oraz brat Roger założyciel Wspólnoty z Taizé, ogłosili miejsce kolejnego etapu "Pielgrzymki Zaufania Przez Ziemię", czyli corocznych świąteczno-noworocznych spotkań młodzieży chrześcijańskiej. Tym razem, młodzi Europejczycy spotkają się w Budapeszcie.
_ Praca naszej Wspólnoty i miejscowych parafii, zakrojona na dużą skalę, rozpoczęła się w stolicy Wegier już we wrześniu. Od wielu dni co wieczór odbywają się spotkania we wszystkich częściach Budapesztu, jak też na jego przedmieściach i w miasteczkach odległych o godzinę drogi od stolicy_ - powiedział Wirtualnej Polsce brat Marek, jeden z trzech Polaków należących do Wspólnoty z Taizé . Jego zdaniem, chodzi o to, by niemal w każdej parafii Budapesztu zorganizować ekipę przygotowującą, która m.in. podejmie się znalezienia dziesiątek tysięcy miejsc noclegowych dla młodych chrześcijan.
W czasie grudniowego Spotkania, młodzież będzie uczestniczyć w porannych modlitwach w parafiach, a pozostałą część dnia spędzi w Hungexpo, tj. w obszernych halach targowych, które na czas ESM, zostaną przekształcone w miejsce modlitwy i spotkań.
W Polsce we wszystkich 39 diecezjach Kościoła katolickiego, w 2 diecezjach greckokatolickich oraz w Kościołach innych wyznań od października funkcjonuje ponad 200 punktów przygotowań.
Europejskie Spotkania Młodych odbywają się na przełomie grudnia i stycznia już od 24 lat. Pierwsze takie gremium, skupiające chrześcijańską młodzież Europy, odbyło się w Paryżu. Potem organizowano je m.in. w: Rzymie, Londynie, Wiedniu, Mediolanie, Wrocławiu, Warszawie i Barcelonie (2000 r.) Budapeszt gościł już młodych chrześcijan w 1991 r. Spotkanie w stolicy Węgier zgromadziło wówczas 70 tys. uczestników.
Ekumeniczna Wspólnota, założona przez brata Rogera w 1940 r. w małej francuskiej wiosce Taizé, skupia obecnie ok. 100 braci wywodzących się z tradycji katolickiej i protestanckiej. Wspólnota angażuje się w działania zmierzające do pojednania chrześcijan oraz budowania jedności Europy.
Michał Zatyka (WP)