rząd (strona 9 z 227)

Posłanka gorzko ws. rządu. "Sprawy kobiet są spychane na boczny tor"
7:49

Posłanka gorzko ws. rządu. "Sprawy kobiet są spychane na boczny tor"

Zmiana prawa dot. aborcji stanęła w miejscu. Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących przerywania ciąży nie zwoływała posiedzenia od roku. Gościem w programie "Tłit" WP była przewodnicząca tejże komisji Dorota Łoboda z KO. Prowadzący zapytał, czy już nie będzie więcej posiedzeń. - Jeśli nie zbierzemy większości dla tych projektów, a wiemy, że na razie jej nie mamy, to wychodzenie z tymi projektami na salę plenarną skończy się dokładnie tak, jak skończyło się rok temu w lipcu, czyli my te głosowania przegramy - odparła. Pomimo większości w Sejmie koalicja rządząca nie jest w stanie przyjąć tych projektów. Przeciwko wprowadzeniu zmian jest PSL i część Polski 2050. - Zwołanie komisji w tym momencie, kiedy nie mamy w większości w Sejmie, nie zmieni tej sytuacji - skomentowała Łoboda. Posłanka KO powiedziała, że jest szansa na wprowadzenie dekryminalizacji aborcji. Podkreśliła, że przed wyborami prezydenckimi rozmowy z PSL w tej sprawie przebiegały bardzo dobrze. - Sprawy kobiet jak zawsze są spychane na boczny tor i teraz to widzimy. Wszyscy zajmują się granicą, to jest ważne, ja nie chcę tego negować. Zajmują się rekonstrukcją rządu. Nie ma z kim rozmawiać o legalnej aborcji, bo tematy kobiece nagle trafiły znowu gdzieś na boczny tor. Walczę o to, żeby wróciły do mainstreamu i mam nadzieję, że ta walka będzie skuteczna - zaznaczyła Łoboda.
Patryk Michalski Patryk Michalski
Kamila Gurgul Kamila Gurgul
"Bodnar jest pierwszy do wylotu". Politycy o rekonstrukcji rządu
3:57

"Bodnar jest pierwszy do wylotu". Politycy o rekonstrukcji rządu

W obliczu możliwej rekonstrukcji rządu, atmosfera w Sejmie staje się coraz bardziej napięta. Politycy różnych ugrupowań domagają się zmiany. Reporter WP Jakub Bujnik pojawił się w Sejmie, by poruszyć ten temat z posłami i dowiedzieć się, co mówi się o tym w kuluarach. - Nikt nie powinien zostać w tym rządzie. Wszyscy powinni odejść, tak by było najlepiej dla Polski - mówi były premier Mateusz Morawiecki. Na pytanie kto jest odpowiedzialny za ich klęskę odpowiedział - premier jest odpowiedzialny za ich klęskę 1 czerwca. Bo rząd jest zły”. Przemysław Wipler z Konfederacji jasno sugeruje, że do dymisji powinien zostać poddany Minister Sprawiedliwości - Bodnar, Bodnar i Bodnar, to jest dla mnie jasne i oczywiste. Zawalił wszystko co dało się zawalić, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości. On jest pierwszy do wylotu. Poseł wymienił także minister Nowacką. Nie każdy poseł ma tak mocne zdanie – Nie sądzę żebym był od tego, żeby wskazywać, kto powinien odejść. Każdy z partii koalicyjnej powinien u siebie takie nazwiska wskazywać. Na pewno zostać powinien Władysław Kosiniak-Kamysz czy minister Dariusz Klimczak - powiedział Miłosz Motyka z PSL. Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej także odmówił wymienienia polityków, którzy powinni opuścić rząd. Więcej wypowiedzi posłów w materiale wideo.
Jakub Bujnik Jakub Bujnik
Klaudia Sadurska Klaudia Sadurska
Gabriel Bielecki Gabriel Bielecki
"Wszyscy, poza Hołownią". Wiceminister obwinia marszałka Sejmu
9:04

"Wszyscy, poza Hołownią". Wiceminister obwinia marszałka Sejmu

Rekonstrukcja rządu, planowana na 15 lipca, została przesunięta na prośbę Szymona Hołowni. Lider Polski 2050 przekonuje, że dodatkowy czas chce wykorzystać na uspokojenie sytuacji wewnętrznej w koalicji. - Rekonstrukcja została rozłożona na kilka kroków. Najpierw było wotum zaufania dla rządu, potwierdzenie większości parlamentarnej po wyborach prezydenckich (…). To był pierwszy krok. Dalej rozpoczęły się rozmowy liderów i one są na ukończeniu. W zasadzie wszyscy poza Szymonem Hołownią czuli, że można te rozmowy zakończyć do 15 - go lipca, ale siedem dni to z punktu widzenia koalicji i rządu to nie jest bardzo długo. Wytrzymamy - powiedział w programie "Tłit" Wirtualnej Polski wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski (Nowa Lewica). - Uważam, że po 1,5 roku, jako rząd, naprawdę mamy się czym pochwalić, sukcesów jest sporo - stwierdził. Gajewski przypomniał, że resort rodziny, pracy i polityki społecznej doprowadził m.in. do wprowadzenia renty wdowiej, urlopów dla rodziców wcześniaków czy podwyższenia zasiłku pogrzebowego. - Obserwuje rządowy proces decyzyjny i mam przekonanie, że pewne rzeczy możemy robić sprawniej, możemy robić szybciej - dodał wiceminister. Dopytywany, czy w wyniku rekonstrukcji powstanie resort budownictwa, na którym zależy Lewicy, Gajewski odparł, że problem kryzysu mieszkaniowego wymaga "odpowiedzi instytucjonalnej". - Najlepszym rozwiązaniem, naszym zdaniem, byłoby Ministerstwo Mieszkalnictwa. Teraz walczymy o to, żeby był podmiot w strukturze rządu - na poziomie ministra czy pełnomocnika - który będzie za te sprawy odpowiedzialny - podkreślił gość WP.
Patryk Michalski Patryk Michalski
Maciej Zubel Maciej Zubel