Tablica pamiątkowa bohatera Powstania Warszawskiego


Tablicę upamiętniającą walkę w Powstaniu
Warszawskim bohatera Armii Krajowej rotmistrza Witolda Pileckiego
odsłonięto w piątek na gmachu redakcji "Rzeczpospolitej". W dniach
powstania ten budynek był redutą stawiającą opór przez kilkanaście
dni.

Tablica pamiątkowa bohatera Powstania Warszawskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

01.08.2003 | aktual.: 01.08.2003 12:16

Jak poinformował w piątek redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Maciej Łukasiewicz, przed rokiem odkryto, że budynek, który od ponad 10 lat zajmuje redakcja, w czasie Powstania był redutą, stawiającą opór hitlerowcom. Dowodził nią rotmistrz Pilecki. "Budynki Alej Jerozolimskich stąd na wschód były ostrzeliwane z trzech stron. Bój trwał kilkanaście dni" - powiedział. Redakcja i wydawca gazety przed rokiem postanowili upamiętnić ten fakt, fundując tablicę.

W piątek odsłoniły ją dzieci Pileckiego: Zofia Obtułowicz i Andrzej Pilecki. Małgorzata Kosior, wnuczka rotmistrza, dziękowała w imieniu rodziny, za pamięć o tym oficerze.

Uczestniczący w uroczystości prezydent Warszawy Lech Kaczyński akcentował, że w Polsce wchodzącej w struktury europejskie, "istnieje silna konieczność przywrócenia pamięci".

"Takich bohaterów jak Witold Pilecki nigdy nie jest wielu. Powiedziano o nim, że był jednym z sześciu najodważniejszych ludzi Europy. Jego losy są w jakimś sensie typowe dla tych, którzy w 1939 r. podjęli walkę z niemiecką nieludzką okupacją i później nie cofnęli się przed walką z okupacją bolszewicką" - powiedział.

Pod pamiątkową tablicą kwiaty złożyli też pozostali uczestnicy uroczystości: marszałek Sejmu Marek Borowski, przewodniczący i sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysław Bartoszewski i Andrzej Przewoźnik, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres, przedstawiciele wojska oraz Światowego Związku Żołnierzy AK.

Pilecki walczył w wojnie polsko-sowieckiej 1920 r. i w kampanii wrześniowej 1939 r. Był współorganizatorem Tajnej Armii Polskiej. W 1940 r. został dobrowolnym więźniem Oświęcimia, gdzie stworzył organizację konspiracyjną. Z obozu zbiegł w 1943 r., przekazując AK dowody zbrodni hitlerowskich.

Brał udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc w batalionie "Chrobry II", a w 1945 r. został emisariuszem gen. Władysława Andersa do Polski. Przekazywał na Zachód informacje o zbrodniczej działalności Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Pileckiego aresztowano w maju 1947 roku. Po sfingowanym procesie został oskarżony o szpiegostwo i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. Miejsce jego pochówku jest nieznane. Pilecki został dodatkowo skazany na zapomnienie przez władze PRL, które w oświęcimskiej konspiracji eksponowały rolę wieloletniego premiera Józefa Cyrankiewicza. Pileckiego zrehabilitowano dopiero w 1991 r.

Przed Wojskowym Sądem Okręgowym zaczął się niedawno proces 85- letniego teraz Czesława Ł. - prokuratora w procesie Witolda Pileckiego. Ł. jest oskarżony o przyczynienie się do śmierci Witolda Pileckiego - ofiary mordu sądowego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)