Trwa ładowanie...
25-01-2015 16:38

Tabletka "dzień po" w bazach leków już bez recepty

Firma Kamsoft, producent systemów informatycznych dla rynku zdrowia, poinformowała o wprowadzeniu zmiany kategorii dostępności preparatu ellaOne w swoich bazach leków. Bazami tymi posługują się zarówno lekarze, jak aptekarze.

Tabletka "dzień po" w bazach leków już bez receptyŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
dq4elb5
dq4elb5

Dwa tygodnie temu Komisja Europejska zdecydowała, że środek sprzedawany pod nazwą ellaOne, stosowany jako tzw. antykoncepcja awaryjna, może być dostępny w krajach UE bez recepty. Jak informowano, ostateczna decyzja, czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu u siebie bez recepty, należeć będzie do władz krajów członkowskich.

W miniony czwartek wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki poinformował, że tabletka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

Skutkiem tej decyzji był dokument, wydany jeszcze w czwartek przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, zezwalający na zmianę kategorii dostępności z "Rp" (oznaczającą lek wydawany tylko na receptę) na kategorię "OTC" (over-the-counter drugs - lek wydawany bez recepty). Na tej podstawie producent systemów informatycznych dokonał zmiany w swoich bazach.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, np. gdy stosowana antykoncepcja zawiodła. Środek został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r. Substancja czynna preparatu łączy się z receptorami progesteronu - hormonu, który wpływa na wystąpienie owulacji i przygotowanie wyściółki macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Preparat zapobiega ciąży, głównie zapobiegając owulacji lub opóźniając ją.

dq4elb5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq4elb5
Więcej tematów