Trwa ładowanie...
d2sysa5

Ta decyzja zmieni kampanię wyborczą? PKW pomyśli

W najbliższy poniedziałek PKW omówi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące kodeksu wyborczego - poinformował szef zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych PKW Krzysztof Lorentz. PKW ma m.in. przeanalizować, jak orzeczenie Trybunału może wpłynąć na przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ta decyzja zmieni kampanię wyborczą? PKW pomyśli
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2sysa5

Czytaj także: Polscy politycy dostali bolesną nauczkę?

PKW ma m.in. przeanalizować, jak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może wpłynąć na przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych.

- Będzie to pierwsze posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, więc ta sprawa również zostanie omówiona. PKW będzie zapewne analizować to, jak orzeczenie Trybunału wpłynie na przygotowania do wyborów - powiedział Lorentz.

d2sysa5

Według niego, PKW już od kilku miesięcy przygotowuje się do wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do senatu. - Kodeks wyborczy został uchwalony w styczniu, w związku z tym przygotowania do tego, że wybory będą się odbywały najprawdopodobniej na podstawie jego przepisów, trwają już od dłuższego czasu - zaznaczył.

Jak powiedział Lorentz, PKW podjęła już m.in. część uchwał koniecznych w związku ze zmianą ordynacji wyborczej do senatu. - Państwowa Komisja Wyborcza musi przyjąć w sumie kilkadziesiąt uchwał, ustalających wzory dokumentów, czy wytyczne - dodał.

* Wyrok Trybunału ws. kodeksu wyborczego*

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie kodeksu wyborczego. Za zgodne z konstytucją uznał głosowanie przez pełnomocnika dla osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku i korespondencyjne dla Polaków za granicą, a także wprowadzenie jednomandatowych okręgów do senatu.

d2sysa5

TK zakwestionował natomiast zakaz korzystania w kampanii wyborczej z billboardów i płatnych spotów jako ograniczający wolność wyrażania poglądów przez partie i wolność pozyskiwania informacji przez wyborców. Trybunał orzekł również, że wybory do sejmu i senatu oraz na urząd prezydenta powinny się odbyć w ciągu jednego dnia; dwa dni może trwać głosowanie w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

Podziel się opinią

Share

d2sysa5

d2sysa5
d2sysa5
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów